یک کارگردان گنابادی خبر داد:
مستند داستانی خواجه اختیار منشی گنابادی ساخته می‌شود

khajeh monshi

یک کارگردان گنابادی از ساخت فیلم مستند داستانی خواجه اختیار منشی گنابادی از بزرگترین خوشنویسان ایران در دوره صفوی خبر داد.

 

منصور مهدی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان بیان کرد: در مستند داستانی خواجه اختیار منشی گنابادی به میراث گمشده بزرگترین خطاط خط تعلیق ایران که منشی شاه محمد خدابنده فرزند شاه طهماسب صفوی بوده است، پرداخته شده است.

 

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد این فیلم مستند داستانی تولید شده است، افزود: این مستند از اوایل اسفندماه سال ۹۴ آغاز شده است و اکنون در مراحل تصویربرداری به سر می‌برد.

 

مهدی‌زاده اظهار کرد: در این مستند تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستان نمونه دولتی شهید هاشمی‌نژاد گناباد به نام‌های سید علی مهدوی، کیارش نبی‌پور، مصطفی اسماعیل‌زاده و اسماعیل اسماعیل‌زاده به بازی پرداختند و خود من نیز به عنوان دبیر در این فیلم ایفای نقش می‌کنم.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه شاهد همکاری مدیران شهر گناباد در خصوص تولید این فیلم هستیم و در همین ارتباط شهردار گناباد همکاری‌های بسیار مناسبی با تولید این فیلم مستند داستانی داشته و آموزش و پرورش نیز به خوبی مشارکت داشته است.

 

این فیلم‌ساز گنابادی با بیان اینکه یکی از خیابان‌های گناباد با شروع تولید این فیلم مستند داستانی به نام خواجه اختیارالدین نامگذاری شده است، اضافه کرد: شهرداری گناباد در ابتدای تولید این فیلم با نامگذاری یکی از خیابان‌های گناباد به نام این خوشنویس شهیر ایران موافقت کرد و بخشی زیادی از مراحل فیلمبرداری این مستند داستانی در همین خیابان انجام شده است.

 

مهدی‌زاده تصریح کرد: آموزش و پرورش نیز به مناسبت تولید این فیلم مستند نسبت به برگزاری جشنواره خوشنویسی در بین دانش‌آموزان اقدام کرده است.

 

گفتنی است؛ خواجه اختیار فرزند علی یکی از خوشنویسان بزرگ قرن دهم هجری بوده است. او را از بزرگترین اساتید خط تعلیق می‌دانند و وی مدت سی سال در دربار سلطان محمد خدابنده فرزند اول شاه طهماسب صفوی به ‌کار نوشتن نامه‌های شاه اشتغال داشت. اکثر مورخین وفات وی را در سال ۹۹۰ هجری دانسته‌‌اند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی