روبات پرنده برفراز گناباد
ارزیابی هوایی عرصه های طبیعی گناباد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: پایش و ارزیابی هوایی رویشگاهها و عرصه های طبیعی این شهرستان برای بررسی دقیق خسارتهای خشکسالی با استفاده از ربات پرنده هگزا روتور انجام شد.

 

kavir

 

به گزارش صبح گناباد ، مجتبی محرابی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه 231 هزار هکتار از عرصه های طبیعی گناباد در وضعیت بحرانی و فرسایش شدید بادی قرار دارد، پایش هوایی این عرصه ها با بهره گیری از فناوری های نوین و در راستای مدیریت جامع حفاظت و حراست از منابع طبیعی و ارزیابی دقیق از وضعیت پوشش گیاهی حوزه های آبخیز شهرستان انجام شد.

 


وی اظهار کرد: بررسی دقیق حوزه های مختلف منابع طبیعی برای کشت گونه های مقاوم در برابر خشکسالی و بیابان زدایی از دیگر اهداف اجرای این برنامه به شمار می رود.

 


وی گفت: با توجه به روند تغییرات اقلیمی و استمرار خشکسالی به منظور حفظ عرصه های طبیعی و جلوگیری از گسترش بیابان، پایش و ارزیابی دقیق عرصه های طبیعی در این شهرستان ضروری دانست.

 


محرابی افزود: شهرستان گناباد با مساحت حدود 570 هزار هکتار مرتع، جنگل، بیشه زار و زمینهای کویری و بیابانی دارای ظرفیت های بالقوه بسیار در بخش منابع طبیعی و آبخیزداری است.

 


به گفته وی خشکسالی 10 سال گذشته خسارتهای بسیار در بخشهای مختلف گناباد به دنبال داشته که از جمله آنها می توان به افزایش ریزگردها و توفان شن در این شهرستان اشاره کرد.

 


خشکسالی و کمبود نزولات جوی در سالهای گذشته 231 هزار هکتار از عرصه های طبیعی گناباد را در وضعیت بحرانی و فرسایش شدید بادی قرار داده و سالانه به طور متوسط پنج تا 10 درصد به اراضی بیابانی گناباد افزوده می شود.

 


استمرار خشکسالی موجب رشد بیابان، کمبود رطوبت سطح خاک و شوری آبهای زیرزمینی گناباد شده است.

 


خشکسالی از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 123 میلیارد ریال به بخش های باغی، زراعی و دامی این شهرستان خسارت وارد کرده است.

 


میزان بارندگی در گناباد در این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از 50 درصد کاهش یافته که این امر بر شدت ریزگردها و بیابانزایی در این شهرستان افزوده است.

 


کمبود منابع آب، طوفان شن، ریزگردها و گرد و خاک ناشی از خشکسالی مردم مناطق شهری و روستایی گناباد را با تنگناهای بسیار روبرو کرده و موجب افزایش مهاجرت از این شهرستان به سایر نقاط استان شده است.

 

نظرات   

 
+2 # گوسفندار 1395-05-05 14:08
مسئولي که هنوز تاريخ شروع وآغاز دوره خشکسالي را شهرستان گناباد نمي داند واي برما


آقاجان خواهشاٌ برو مطالعه کن وبعد مصاحبه
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # mohammad 1395-05-06 19:09
مسوولین منابع طبیعی فقط بلدند شعاربدهند امانمان بریده ازاین همه ریزگرد وآلودگی هوا آیااین نشانه مدیریت ناکارآمدآقایون نیست؟

توروخدابسه دیگه شعار،بااین شعارهای توخالی نمیتونید میزتونوحفظ کنید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # mohammad 1395-05-07 09:15
بازم سایت گناپا هرکامنتی میذاری درج میکنه ؛ چرادرامانت خیانت میشه؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی