ثبت جهانی قنات قصبه فرصتی برای توسعه پایدار گردشگری منطقه

ghanat ghasabeh

قنات قصبه شهرستان گناباد به‌عنوان مادر قنات‌های جهان، به همراه 10 قنات دیگر کشور در چهلمین کمیته میراث جهانی در شهر استانبول به ثبت رسید و این ثبت نقش بسیار مهمی در توسعه گردشگری پایدار منطقه از طریق جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان، از این فرصت بی‌نظیر به وجود آمده می‌توان در جهت توسعه کمی و کیفی منطقه نهایت استفاده را برد و موجبات شکوفایی منطقه را فراهم آورد؛ ضمن اینکه بایستی منطقه را برای بازدید گردشگران آماده نمود.

 

زیرساخت‌های موجود جوابگوی گردشگران نیست

 

در این خصوص فرماندار گناباد در گفت‌وگو با ایسنا گفت: ثبت جهانی قنات قصبه قابلیت بسیار مهمی برای توسعه و رونق اقتصادی این منطقه از طریق افزایش جذب گردشگر داخلی و خارجی است.

 

محمدعلی نبی‌پور با بیان این مطلب افزود: با ثبت جهانی قنات قصبه گناباد مسئولیت مردم و مسئولان در این خصوص نسبت به گذشته افزایش یافته است.

 

وی ضمن تقدیر و تشکر از مسئولان میراث فرهنگی اظهار کرد: ثبت جهانی قنات قصبه گناباد نتیجه تلاش 4 ساله مسئولان میراث فرهنگی و مشارکت همه‌جانبه است.

 

نبی‌پور ادامه داد: به‌زودی مبلغ 150 میلیون تومان از بخش اعتبارات ملی در سال 95 برای این اثر جهانی تخصیص می‌یابد؛ هرچند که این مبلغ برای طرح‌های استحکام‌بخشی قنات قصبه بسیار ناچیز است.

 

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های موجود قنات قصبه به هیچ عنوان جوابگوی خیل گسترده گردشگران داخلی و خارجی نیست، گفت: دولت می‌تواند زیرساخت‌های لازم را برای طرح‌های گردشگری فراهم و به بخش خصوصی واگذار کند.

 

فرماندار گناباد تصریح کرد: در حال حاضر تنها بخشی که برای بازدید گردشگران از قنات قصبه گناباد در نظر گرفته شده، قسمت پایاب و کوره قنات است که در قسمت کوره قنات از نظر ایمنی و سیستم روشنایی اقدامی انجام نشده است.

 

وی در خصوص طرح‌های ویژه گردشگری نیز گفت: طرح جامع پایاب شامل موزه آب و رستوران سنتی و بهسازی کوچه‌باغ‌ها از پایاب تا پارک شهر گناباد توسط شهرداری در مرحله انجام مطالعات است.

 

نبی‌پور با اشاره به اینکه اجرای تمام طرح‌ها در توانایی دولت نیست، خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند زیرساخت‌های لازم برای طرح‌های گردشگری را فراهم و به بخش خصوصی واگذار کند.

 

وی بیان کرد: تشکیل و مشخص شدن هیأت امناء جدید قنات قصبه گناباد نقش به‌سزایی در برطرف شدن مباحث استفاده غیرمجاز از آب، مدیریت آب و حریم قنات قصبه داشته است.

 

نبی‌پور افزود: قنات قصبه گناباد به‌عنوان یکی از یادگارهای به یادماندنی پیشینیان در تامین آب که هم‌اکنون نیز در این زمینه نقش‌آفرین است، می‌تواند با برنامه‌ریزی صحیح از طریق جذب گردشگر، اقتصاد منطقه را شکوفا کند.

 

طرح جامع قنات‌پیمایی مجازی در دست اقدام است

 

عضو شورای اسلامی شهر گناباد نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات رفاهی برای جذب گردشگر، جذاب‌سازی نمای بیرونی قنات و ایجاد جاذبه‌های بصری برای گروه‌ها و سلیقه‌های گردشگران مختلف در اولویت اقدام‌های شورای اسلامی شهر گناباد قرار دارد.

 

ابوالقاسم شفیعی بیان کرد: طرح جامع قنات‌پیمایی مجازی به پنج زبان دنیا و آشنایی با دیگر ظرفیت‌های گردشگری گناباد شامل روستای هدف گردشگری ریاب برای جذب و افزایش ماندگاری گردشگران در این منطقه از دیگر فعالیت‌های در دست اقدام شورای اسلامی گناباد با همکاری بخش خصوصی است.

 

بیش از 80 کوچه‌باغ شناسایی شده است

 

در این خصوص شهردار گناباد در گفت‌وگو با ایسنا گفت: با هدف بسترسازی برای افزایش گردشگر داخلی و خارجی و استفاده حداکثری از فرصت ثبت قنات قصبه گناباد در فهرست آثار جهانی یونسکو، اجرای طرح احیای کوچه‌باغ‌های این شهر به‌عنوان بسترساز و تکمیل‌کننده فرآیند جذب گردشگر برای این اثر در دستور کار قرار دارد.

 

میرزاعلی تقوی افزود: تا کنون بیش از 80 کوچه‌باغ در این شهر شناسایی شده و زیباسازی و احیای آن‌ها به صورت سنتی و قدیمی در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی ادامه داد: شهرداری با توجه به هویت معماری این شهر طرحی پایه‌ای و کاربردی برای ایجاد بستر مناسب در زمینه توسعه صنعت گردشگری در دستور کار قرار داده است.

 

رئیس میراث فرهنگی: به دنبال جذب اعتبارات بین‌المللی هستیم

 

رئیس اداراه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: میراث فرهنگی به صورت جدی جذب اعتبارات استانی و کشوری و حتی بین‌المللی برای ایجاد زیرساخت‌های رفاهی و زیربنایی جذب گردشگر در این منطقه و بهره‌گیری از ظرفیت قنات قصبه گناباد را در دستور کار خود قرار داده است.

 

امان‌الله نوروزی با بیان این مطلب گفت: جهت‌دهی این اعتبارها برای حفاظت و مدیریت بهره‌برداری از این قنات با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط مورد توجه است.

 

وی اضافه کرد: در این راستا اقداماتی برای معرفی و شناساندن بیشتر مکان‌های تاریخی و فرهنگی، موزه‌ها، بقاع متبرکه و روستاهای هدف گردشگری گناباد به علاقه‌مندان داخلی و خارجی در دست انجام است که امیدواریم در جذب گردشگر و افزایش ماندگاری گردشگران در گناباد نقش اساسی داشته باشد.

 

ثبت جهانی قنات قصبه با وجود خشکسالی بسیار حائز اهمیت است

 

رئیس پایگاه ثبت جهانی قنات قصبه گناباد هم در گفت‌وگو با ایسنا گفت: ثبت جهانی این قنات به عنوان یک عامل مهم تامین آب منطقه از 2500 سال پیش تا کنون با وجود تداوم پدیده خشکسالی طی سال‌های اخیر، کاهش رطوبت، بارندگی و منابع آب سطحی از اهمیت بسیار برخوردار است.

 

نگار سرتیپ‌زاده اظهار کرد: قنات قصبه گناباد با جنبه‌های گوناگون فناوری، مدیریتی، فرهنگ عامه و مناظر طبیعی می‌تواند به‌عنوان مهمترین جاذبه گردشگری گناباد و حتی خراسان رضوی یا کشور مطرح باشد و ثبت آن در یونسکو روند این مهم را تسهیل می‌کند.

 

وی همچنین گفت: برقراری تعامل و تعادل نظام‌مند میان ظرفیت‌های محلی و انتقال و ارتقای اقتصادی در جهت تامین آینده‌ای مطمئن و سودمند برای محیط زیست و توسعه کمی و کیفی فرهنگی منطقه از دیگر مزیت‌های ثبت قنات قصبه گناباد در فهرست آثار جهانی است.

 

گزارش از مهدی محمدی نوقابی؛ خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی