آبی تازه در رگ‌های مادر قنات های جهان

ghanat1

قنات قصبه گناباد به همراه 10 قنات دیگر کشورمان در یونسکو ثبت جهانی شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان، این اتفاق مهم و ارزشمند، حامل فرصت‌های گردشگری تازه‌ای است که می‌تواند به اقتصاد استان و به‌طور ویژه، شهرستان گناباد کمک شایانی کند. این رخداد می‌تواند در شکوفایی استعدادهای بالقوه منطقه و رونق کسب و کارهای مرتبط با صنعت توریسم نقش به‌سزایی داشته باشد.

 

پیشتر سرپرست دفتر ثبت جهانی قنات قصبه گناباد در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود "سازمان یونسکو پس از ثبت یک اثر برای رعایت و اصلاح حریم آن اثر فرصت تعیین می‌کند. به علت اهمیت بالای ثبت جهانی قنات قصبه، دولت برای جابه‌جایی ساختمان‌های قرار گرفته در حریم قنات اقدامات لازم را انجام خواهد داد."

 

در این زمینه، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: باید ساختار قنات قصبه گناباد به عنوان یک دانش در جهان مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد و علاوه‌بر آن اقدام به توسعه دانش این قنات شود.

 

حسین زارع صفت بیان کرد: گناباد یکی از قطب‌های گردشگری طبیعی، فرهنگی و تاریخی است و با داشتن ظرفیت‌های متعدد دارای جایگاه بلندی در برنامه‌ریزی‌های منطقه‌ای است که مشارکت و همیاری مردم در این خصوص نقش موثر و تعیین‌کننده‌ای دارد.

 

وی ثبت جهانی ۱۱ قنات ایران به‌ویژه قنات قصبه را نشانه قدمت طولانی ایران در استحصال آب به روش‌های سازگار با محیط زیست در دنیا عنوان کرد و تصریح کرد: با ثبت جهانی قنات‌های ایران، به‌ویژه قنات قصبه، به عنوان صاحب دانش استحصال آب با حفر قنات در جهان شناخته شدیم.

 

وی با بیان اینکه با ثبت جهانی قنات قصبه، موضوعات گردشگری گناباد در اولویت قرار دارد، خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهم پس از ثبت جهانی قنات قصبه، نگهداری قنات است که در این خصوص باید در حوزه آبخیزداری و آبخوان‌داری سرچشمه‌های قنات همچنان زنده باشند و بتوانند منابع آبی قنات را تأمین کنند.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: همچنین باید ساختار فیزیکی قنات قصبه حفظ شود که این نیازمند توجه و لای‌روبی متداوم است؛ چراکه قنات همانند یک موجود زنده است و باید با این نگاه به آن پرداخته شود.

 

وی بهره‌برداری بهینه از آب قنات قصبه را ضروری دانست و اذعان کرد: با توجه به خشکسالی‌های متوالی در گناباد، یکی از موضوعات مهمی که باید در پایاب قنات قصبه مورد توجه قرار گیرد، اصلاح  شیوه‌های بهره‌برداری از آب به منظور استفاده بهینه و بیشتر از آب است.

 

زارع صفت ثبت جهانی قنات قصبه را فرصتی ممتاز برای گردشگری و بازدید گردشگران از اماکن تاریخی گناباد دانست و خاطرنشان کرد: با ثبت جهانی قنات قصبه گناباد باید اطلاعات این اثر جهانی به زبان‌های مختلف تهیه و در سایت‌های مختلف جهانی منتشر شود و در داخل گناباد باید خدمات مختلفی برای گردشگران فراهم شود تا همزمان با توسعه گردشگری، گردشگران رغبت بیشتری برای بازدید از این اثر جهانی داشته باشند.

 

وی درخصوص اقدامات مدنظر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ثبت جهانی قنات قصبه گناباد گفت: اقداماتی از جمله افزایش اقامتگاه‌های بوم‌گردی، گردشگری‌های موزه‌ای و اعطای تسهیلات از صندوق توسعه ملی و کارآفرینی به بخش خصوصی برای ایجاد بسترهای لازم حضور گردشگران از جمله اقدامات استان در خصوص ثبت جهانی قنات قصبه است.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه با ثبت جهانی یک اثر، آن اثر متعلق به تمام جهان است، تصریح کرد: با توجه به ثبت جهانی قنات قصبه نگهداری از این اثر ارزشمند وظیفه تمامی مردم، به‌ویژه مردم گناباد است تا ضمن حفظ این اثر زمینه‌های تبدیل آن به فرصت گردشگری و اقتصادی فراهم شود.

 

همچنین مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود که "قنات قصبه شهر گناباد به عنوان کهن‌ترین قنات دنیا و سرمنشأ قنات‌های یزد و کرمان است."

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی