تغییرات اقلیمی را جدی بگیرید ؛
مهمان ناخوانده کویر ! / خرمای گناباد چه طعمی خواهد داشت ؟

رویش گیاهان خاص مناطق گرمسیری ، چند سالی است که توجه ساکنان گناباد را به خود جلب کرده است . این رخداد غیر عادی چه پیامی دارد ؟

 

 kh1

 

به گزارش صبح گناباد ، رویش گیاهان مناطق گرمسیری در شهرستان گناباد ، از تغییر اکوسیستم حکایت میکند ، اینک نخلهای خرما در جای جای این شهر روییده و البته ظاهرا مناظر زیبایی را پدید آورده است ، اما پشت این صحنه واقعه غم انگیزی وجود دارد ، کویری شدن !

 

kh2

 

 این پدیده اما مختص گناباد نیست بلکه سرتاسر کره زمین با این چالش بزرگ دست و پنجه نرم میکند . گرمایش جهانی یا گرم‌شدن زمین نام پدیده‌ای است که منجر به افزایش میانگین دمای سطح زمین و اقیانوس‌ها شده است . طی ۱۰۰ سال گذشته، کرهٔ زمین به طور غیرطبیعی حدود ۰٫۷۴ درجهٔ سلسیوس گرم‌تر شده که این موضوع دانشمندان را نگران کرده‌است. برخی از دانشمندان معتقدند که دهه‌های پایانی قرن بیستم، گرم‌ترین سال‌های ۴۰۰ سال اخیر بوده‌است.

 

گزارش‌ها حاکی از آن است که ۱۰ مورد از گرم‌ترین سال‌های جهان تنها از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۷ به ثبت رسیده‌است که این میزان در ۱۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده‌است. به نظر می‌رسد فعّالیّت‌های صنعتی در ایجاد این مشکل بسیار مؤثّر است و به گرم‌شدن کرهٔ زمین کمک می‌کند.

 

از سال ۱۸۸۰ اندازه‌گیری دمای هوای کرهٔ زمین آغاز شده‌است و تاکنون نیز ادامه دارد. پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۱۴ زمین شاهد رکورد بی‌سابقهٔ «گرم‌شدن» باشد.همچنین گفته می‌شود گرم‌شدن کرهٔ زمین، در سال ۲۱۰۰ باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و توفان‌های وحشتناک خواهد شد.

 

در مورد دلایل این پدیده، یک سری از تئوری‌ها بر تأثیر گازهای گلخانه‌ای بر این فرایند مبتنی است و برخی دیگر فرایندهایی نظیر فعّالیّت‌های آتشفشانی و زمین گرمایی و همچنین فعّالیّت‌های خورشیدی را دلیل این پدیده می‌دانند. استناد این دانشمندان برای گفته‌های خویش، وقوع دوره‌های سرد و گرم در طول مدت زمانی است که از عمر زمین می‌گذرد. ( ویکی پدیا )

 

kh4

 

 همچنین رئیس مرکز تحقیقات کاربردی هواشناسی خراسان رضوی طی مصاحبه ای با خبرگزاری ایرنا در تاریخ چهرم تیرماه امسال ،  به افزایش میانگین دما در گناباد نیز اشاره و بیان کرد: متوسط دمای هوا در گناباد از دهه 1370 به بعد روند افزایشی داشته بطوری که میانگین دما طی این مدت تاکنون از 17 به 18.1 درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

 

همانگونه که ملاحظه می فرمایید ، میانگین افزایش دما در شهرستان گناباد ، طی بیست و پنج سال گذشته 1/1 درجه سانتی گراد بوده است که تقریبا یک و نیم برابر میانگین افزایش دمای جهانی (  74/. درجه ) میباشد .

 

بنابراین آنچه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است ، مدیریت مصرف منابع آبی ، بخصوص در بخش کشاورزی ، تغییر الگوی کشت و تهیه طرحهای توسعه اقتصادی آینده این شهر ، بر اساس توسعه صنعتی است .

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی