آینده مبهم توسعه اقتصادی گناباد ؛
کدام مدیران ، سرمایه را از گناباد روانه کلانشهرها میکنند ؟

یکی از ارکان و بدیهیات توسعه اقتصادی ، گردش نقدینگی است ، این در حالیست که فقدان نظارت کافی از سوی برخی از مدیران ، باعث گسیل سرمایه از گناباد به سمت کلانشهرها شده است .

 

 farare-sarmaya

 

امروز یادداشتی از جناب آقای هادی حیدرنیا دریافت کردم که حاوی نکات کلیدی و مهمی بود که یکی از آنها موضوع " باور توسعه " است . یقینا زیر ساختهای اقتصادی ، چیزی جز سرمایه انسانی ، سرمایه اقتصادی ، راههای مواصلاتی زمینی ، هوایی و دریایی ، منابع و مواد اولیه و بازار فروش نیست .

 

از همه اینها مهمتر ، تفکر توسعه است ، اینکه باور کنیم توسعه اقتصادی ، زیر ساخت اولیه برای توسعه فرهنگی است . البته برخی از صاحب نظران ، توسعه فرهنگی را زیر ساخت توسعه اقتصادی میدانند که البته ارجح بنظر میرسد . فرهنگ را مجموعه باورها ، سنتها ، دین و انشهای یک ملت تعریف کرده اند که در اینجا بنظر میرسد ، ابتدا باید باور توسعه ای در بین آحاد مردم شکل بگیرد .

 

تا کنون ، مردم سنگ زیرین آسیا بوده اند ، به این معنا که مسئولان همواره از آنان خواسته اند تا صرفه جویی کنند ، از اسراف و تبذیر بپرهیزند ، کالای داخلی مصرف کنند ، سرمایه گزاری کنند و .... اما کمتر به این مقوله مهم پرداخته شده است که سهم مدیرا ن ، سیاستگزاران و مجریان چیست ؟

 

البته نباید این مهم را نادیده بگیریم که گاهی بعضی از مردم که صاحبان سرمایه هایی شده اند که بدلیل فعالیتهای مختلف اقتصادی در همین شهرستان استحصال شده است ، با این استدلال ظاهری که زمینه فعالیت اقتصادی در گناباد موجود نیست ، در کلانشهرها به دلالی و ساخت و ساز و .... مبادرت کرده اند . اما با تمام تفاسیر ، سرمایه های کلانی نیز در اختیار مدیران ادارات قرار دارد که اگر به درستی مدیریت شوند ، تا حدود زیادی رونق اقتصادی و البته اشتغالزایی را به دنبال خواهد داشت .

 

دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ، به ویژه در بخش دولتی و سایر ادارات و نهادها و حتی بگاههای اقتصادی و تولیدی سرمایه های جاری و در گردش کلانی در اختیار دارند که سالانه بالغ بر دهها میلیارد تومان است . شاهد ماجرا ، مصاحبه اخیر یکی از مدیران مراکز آموزش عالی گناباد است ، نامبرده طی مصاحبه ای از خرید بیش از 3/000/000/000 تومان تجهیزات آزمایشگاهی برای تجهیز آزمایشگاههای تحت پوشش آن مرکز خبر داده بود . این در حالی است که حتی یک ریال از این مبلغ در داخل شهرستان هزینه نشده است .

 

در همین مورد خاص ، مراکز بزرگتری هستند که تمام لوازم مصرفی خویش را از مراکز استان و کشور تهیه میکنند و حتی حاضر به استعلام قیمت از بازار گناباد نیستند و تا کنون نیز هیچ استدلال منطقی در این رابطه ارائه نداده اند .

 

یقینا تزریق این سرمایه به مراکز اقتصادی این شهر ، اشتغال آفرینی هرچند اندکی نیز به دنبال خواهد داشت ، اما این مهم نیز عملیاتی نخواهد شد مگر آنکه تفکر اینگونه مدیران متحول شود . نمیدانم چند سال یا چند قرن باید بگذرد که ما از شهرهایی که بیش از ما توسعه یافته اند و برخی از آنها خیلی هم با ما بعد مسافت ندارند ، یاد بگیریم که نباید اجازه داد سرمایه هرچند اندک از این شهرستان خارج شود ؟

 

رضا مقیمی کاخکی

 

 

 

نظرات   

 
+3 # ص ک 1395-04-24 01:08
جناب استاد مقيمي ، بنده مطمئنم که شما دلايل عدم رغبت مديرانتصميم گير وعوامل تحت مديريت آنان را براي عدم خريد اقلام مورد نياز از بازار شهرستان مي دانيد.

واما اينکه آن دلايل را فهرست نکرده ايد باز به خودسانسوري حاکم بر اين شهرستان باز مي گردد. ولي با اجازه شمابنده اجازه مي خواهم که چندتاي آن رابنويسم وانتظار دارم که منتشر شود

1)مديران اينچنيني انتظار دارند با خريد اقلام از بازار شهرستان رشوه ويا همان پديده اي نجس وحرام بنام اشانتيون از فروشنده به نفع خود به يغما ببرند که درشهرستان ما کمتر فروشنده اي قادر به پرداخت اين رشوه مي باشد.

2) چون شهرستان کوچک است وهرازگاهي افراد با يکديگر رودرو قرارمي گيرند بنابراين حياء حضور وياهمان رودرواسي از بيان خواسته هاي نامشروع باعث مي شود که مديران برخوردار از بودجه هاي دولتي ونفتي عطاي خريد از بازار شهرستان را به لقاي آن ببخشند
واما نتيجه اينکه همانگونه که درسطح ملي تراز مثبت ومنفي مبادلات با خارج کشور يک شاخص توفيق دولت هاست وعملکرد دولت بااين شاخص سنجيده مي شود ،

بايد درسطح شهرستان هم اين تراز منفي يا مثبت مبادلات با خارج از شهرستان مورد عنايت همه قرار گيرد وفرمانداران ونمايندگان مردم ونخبگان تاثيرگذار واصحاب رسانه اين شاخص رابيشتر از پيش مد نظر قراردهندو زير ذره بين قراردهند وعملکرد مثبت ومنفي مديران را با اين شاخص نيز اندازه گيري کنند.

خوشبختانه امروزه دسترسي به فضاي مجازي نوعي نظارت همگاني رابر اينگونه افراد فراهم مي کند وبايد از اين امکان استفاده کرد وآنان را به چالش کشيد،تا دست از اينگونه اعمال بردارند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # Guest 1395-04-24 09:05
آي گفتي .زدي به وسط برجک بعضي ها
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # همشهری 1395-04-26 03:34
سلام
ضمن تشکر از انتشار این موضوع خوبته ورمگه ولی گوش اگر گوش منو ناله اگر ناله توست آنکه البته بجایی نرسد فریاد است !!!!!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی