رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گناباد عنوان کرد ،
توفانهای شن و ریزگردها ، تولیدات کشاورزی گناباد را 30 درصد کاهش داد

رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گناباد از کاهش 10 تا 30 درصدی محصولات گیاهی این شهرستان در اثر توفان شن و ریزگرها خبرداد .

 

ghobar

 

 

به گزارش صبح گناباد ، حسین زارع حسینی روز یکشنبه در کمیته مقابله با خسارتهای ریزگردها و توفان شن در گناباد افزود: کاهش 50 درصدی بارندگی و از طرفی افزایش ریزگردها از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون موجب تاثیرهای منفی بر روی گیاهان یک ساله و کاهش 25 درصدی باردهی درختان میوه شده که این میزان بسته به نوع میوه متفاوت است.

 


وی اظهار کرد: برخورد ریزگردها همراه با باد شدید و گرم بر سطح برگ گیاهان باعث خشک شدن آنها می شود که این مورد در مزارع پسته به خصوص در بخش شرق و ردیف های نخست درختان بیشتر است.

 


وی گفت: همچنین قرار گرفتن ریزگردها در سطح برگ و ذرات معلق در هوا باعث کاهش سطح فتوسنتز کننده گیاه می شود.

 


زارع حسینی افزایش آفاتی نظیر کنه تارتن که گرد و خاک باعث مستور شدن محل اختفا و افزایش زاد و ولد آن در محصولاتی همچون آفتابگردان و انجیر و بادمجان می شود و همچنین آفت پسیل پسته که با گرد و غبار به گیاه می چسبد و تاثیر منفی بر باروری درختان دارد را از دیگر تبعات ریزگردها در بخش کشاورزی دانست.

 


وی افزود: همچنین خسارتهای ناشی از توفان شن و گرد و خاک موجب تشدید رویش علفهای هرز در بخش کشاورزی شده که این امر در کاهش تولید و راندمان این بخش تاثیر بسیار دارد.

 


رئیس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد گفت: به دلیل استمرار خشکسالی و توفان شن و ریزگردها سطح زیر کشت گندم در این شهرستان از 810 هکتار در سال زراعی گذشته به 640 هکتار در سال جاری کاهش یافته و سطح کشت جو نیز از 2800 هکتار به 2000 هکتار رسیده است.

 


وی مهمترین اقدامهای مدیریت جهاد کشاورزی برای مقابله با اثرات خشکسالی در گناباد را کاشت درختان متناسب با اقلیم خشک و نیاز کمتر به آب مانند عناب، پسته و انجیر ذکر کرد.

 


وی افزود: ترویج کشت گلخانه ای و آشنا کردن مردم با مزایای آن و افزایش سطح این کشت به 17 هکتار در سال جاری از دیگر رویکردهای مدیریت جهاد کشاورزی گناباد است.

 


خشکسالی و تبعات آن نظیر ریزگردها از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 123 میلیارد ریال به بخش های باغی، زراعی و دامی این شهرستان خسارت وارد کرده است که حدود 60 درصد این خسارات به باغ ها و مزارع و بقیه به بخش دامی این شهرستان وارد شده است.

 


شهرستان گناباد در مجموع حدود 20 هزار هکتار کشتزار آبی، 1700 هکتار دیمزار و 500هزار راس دام با 14 هزار بهره بردار این بخش ها دارد و سالانه 87 هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی تولید می کند.

 


آب کشاورزی این شهرستان از بیش از 400 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و 346 رشته قنات تامین می شود.

 

منبع : ایرنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی