حاشیه ای بر یک خبر اجتماعی
زلزله اجتماعی / افزایش نگران کننده طلاق در شهرستان گناباد

اخیرا خبری به نقل از رییس اداره بهزیستی شهرستان گناباد منتشر شد که از افزایش بیش از چهل و شش درصدی آمار طلاق سال 1394 در شهرستان گناباد ، در قیاس با سال 1393 حکایت داشت .

 

moghimi2

 

 


قطعا طلاق به عنوان یک امر مذموم  در آموزه های دینی و اجتماعی ایرانیان پذیرفته شده است ، هر چند ممکن است جدایی زوجین در موارد خاص منجر به پیشگیری از آسیبهای بعدی شود .

 

 

کارشناسان اجتماعی و روانشناسی نیز معتقدند که آسیبهای ناشی از طلاق و جدایی زوجین بر هریک از دو زوج ، به ویژه زنان مطلقه و بالاخص فرزندانشان آنچنان سنگین است که نمیتوان آثار ناشی از آن را به سادگی جبران کرد .

 

 

آمارها نشان میدهد که میزان طلاق در کشور ، از دهه هفتاد به بعد ، همواره رو به افزایش بوده است . یکی از دلایلی که منجر به این افزایش شده است ، شاید تصویب قوانین حمایتی از زنان مطلقه باشد و دیگر آنکه بانوان ایرانی با حقوق خویش آشنایی بیشتری پیداکرده اند ، بنابراین ، این باورسنتی که پس از ازدواج باید " بسوزی و بسازی " در حال رنگ باختن است .

 

 

شاید افزایش آمار طلاق ، علنی شدن آسیبهایی بود که در حوزه خانواده وجود داشت ، یعنی زوجینی که توافق عاطفی نداشتند ، تحت تاثیر فشارهای اجتماعی ، حاظر به جدایی نبودند و فقط زیر یک سقف زندگی میکردند که این پدیده نیز به " طلاق عاطفی " معروف است .

 

 

به هر صورت ، نمیتوان به سادگی از کنار آسیبهای اجتماعی ناشی از طلاق گذشت ، بی سرپرستی کودکان ، خلاء تربیتی و عاطفی آنان ، گرفتارشدن به آسیبهای بعدی مثل بی سرو سامانی ، ترک تحصیل و افت تحصلیلی ، ورود به باندهای فساد و فحشا ، فرار از منزل ، اعتیاد ، خیابانگردی و ....... گذشت .

 


از سوی دیگر آسیبهای اقتصادی و عاطفی بر مردان که گاهی بدلیل عدم توان پرداخت مهریه های سنگین مجبورند زندان را تحمل کنند و یا سالها در مضیقه مالی قرار گرفته و احتمالا تحت این فشار اقتصادی ، دست به اقدامات ناشایست و ناسالم اقتصادی بزنند در خور توجه جدی است .

 

 

زنان مطلقه اما در معرض آسیبهای جدی تری قرار دارند که کاهش شدید  شانس ازدواج مجدد به دلیل فرهنگ موجود در این زمینه از جمله این آسیبها است . این بانوان شاید به دلیل نیاز مالی و یا احتمالا بدلیل نیازهای جنسی منحرف شوند که تبعات روانی و اجتماعی ویژه ای دارد .

 

 

زوجین مطلقه همچنین بدلیل شکست عاطفی در معرض آسیبهای روانی نیز قرار دارند که شاید آثار آن حتی تا سالها طول کشیده و فعالیتهای اجتماعی آنان را در معرض خطر قرار دهد .

 

 

شدت افزایش نرخ طلاق در کشور و از جمله در شهرستان گناباد بسیار نگران کننده است ، اخیرا رییس اداره بهزیستی شهرستان گناباد آماری از میزان طلاق در این شهرستان اعلام کرد نشانگر جهش 46 درصدی میزان طلاق در سال 94 به نسبت سال 93 بود . ستوسر اعلام کرده بود که از هر 4/3 ازدواج در شهرستان گناباد یک مورد منجر به طلاق میشود که با میانگین کشوری برابر و از میانگین استان خراسان رضوی ( 3/6) کمتر است .


لینک:http://sobhegonabad.com/index.php/2014-02-15-16-19-41/1892-13395


نگرانی بیشتر از آنجا نشات میگیرد که این شهرستان به اعتقادات قوی دینی و سطح فرهنگ بالاتری معروف بوده است  .

گفتنی است که براساس آمارهای ثبت احوال کشور ، تهران با یک مورد طلاق از هر 2/8 ازدواج در کشور رتبه اول را دارد و گیلان با 3/1 رتبه دوم و قم و مازندران با 3/5 رتبه سوم و خراسان رضوی با 3/6 حائز رتبه چهارم کشور است .

 

 

لینک: https://www.sabteahval.ir/Upload/Modules/Contents/asset99/e-t-sh9-94.pdf

 


اما اینکه دلیل افزایش آمار طلاق چیست ؟ علل متفاوتی بیان شده است ، که در اثنای سخن به برخی از دلایل اشاره کردیم . مستندات موجود نشان میدهد که زوجین مطلقه ، بیکاری ، اعتیاد ، دخالت والدین ، عدم توافق فکری و .... را از علل درخواست جدایی دانسته اند وال علل زیربنایی دیگری هم وجود دارد که ازدواج سطحی ، بدون بررسی و اندیشه از جمله مهمترین آنهاست .

 

 

تجربه نشان میدهد ، ازدواجهایی که با شتاب و بدون بررسی صورت میگیرد ، به همان نسبت در معرض فروپاشی قرار دارد ، بنابراین نقش مشاورین با تجربه را نباید از نظر دور داشت . دسترسی به اطلاعات ، از جمله شبکه های اجتماعی نیز در این رابطه بی تاثیر نبوده اند ، تا آنجا که دادستان کل کشور ، اخیرا خواستار تشکیل ستاد بحران برای فضای مجازی شده بود .

 

 

لینک :http://www.ilna.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-3/377583-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B4%DA%A9%DB%8C%D9%84-%D8%B4%D9%88%D8%AF

 

 

با توجه به تمام آنچه گفته شد ، اقدام جدی در زمینه کاهش طلاق ، به خصوص شهرستان گناباد ، وظیفه ای است که همواره بردوش مسئولان اجرایی و اجتماعی سنگینی میکند ، اما جای این سئوال بی پاسخ همچنان باقی است که متولی اصلی امور خانواده در شهرستان گناباد کیست ؟

 

رضا مقیمی کاخکی / کارشناس ارشد روانشناسی

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی