آنچه در جلسه شورای اداری گناباد گذشت ؛
نگرانی فرماندار از کاهش سن آسیبهای اجتماعی/افزایش 46 درصدی آمار طلاق در گناباد

فرماندار شهرستان گناباد از کاهش سن آسیبهای اجتماعی ابراز نگرانی کرد . ستوسر رییس اداره بهزیستی گناباد نیز با اشاره به آمار 125 موردی طلاق در سال 93 ، آمار طلاق در سال 94 را 185 مورد اعلام کرد ؛ یعنی افزایش بیش از 46درصد .

 

f-95

 


به گزارش صبح گناباد به نقل از ایرنا , محمدعلی نبی پور دوشنبه شب در نشست شورای اداری گناباد افزود: درگیر کردن بیشتر زنان،خانواده ها و متاهلان از تبعات مهم آسیب های اجتماعی در شهرستان گناباد است و باید با برنامه ریزی دقیق و هدفمند و افزایش شناخت نسبت به ماهیت و علل بروز این آسیها، برای رفع آنها چاره اندیشی کرد.

 


وی گفت: پیشگیری و رفع آسیب های اجتماعی باید مقدم بر دیگر اقدامات توسعه ای اعم از اقتصادی و سیاسی باشد چون در غیر این صورت تبعات افزایش آسیبها، فعالیتهای مثبت و سازنده مسئولان و دولت را تحت الشعاع قرار می دهد.

 


وی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته بیشتر به مقوله توسعه اقتصادی و سیاسی توجه شده و از مسائل اجتماعی جامعه غفلت شده، تاکید کرد: برای مقابله با آسیب های اجتماعی و پیشگیری از گسترش آن باید به جای توجه صرف تئوریک و کلاسیک، به صورت عملی با برنامه ریزی مدون و جامعی در این رابطه به میدان آمد.

 


وی همچنین تعطیلی 14 درصد واحدهای تولیدی گناباد را یادآور شد و توجه به راهکارهای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب را از مولفه های مهم توسعه و رونق اقتصادی این شهرستان برشمرد و خواستار توجه بیشتر مسئولان و دست اندرکاران به این مهم شد.

 


نبی پور گفت: باید واحدهای تولیدی مبتنی بر طرح آمایش سرزمینی در گناباد تاسیس شده باشند و اگر طرحی در غیر این قالب تعطیل و زمین گیر شده باشد، به هیچ عنوان نمی توان از آن دفاع کرد.

 


رئیس بهزیستی گناباد نیز از اعتیاد و طلاق به عنوان مهمترین آسیبهای اجتماعی این شهرستان یاد کرد و گفت: شیب وقوع طلاق در گناباد تندتر از متوسط کشوری آن است.

 


علی ستوسر گفت: میزان طلاق در کشور در سال 1393 به ازای هر 4.4 ازدواج یک طلاق بود که این میزان در سال 1394 به یک طلاق به ازای هر 4.03 ازدواج رسید.

 


وی گفت: این در حالی است که در گناباد در سال 1393 به ازای هر 7.6 دهم ازدواج یک طلاق صورت گرفت که این رقم در سال 94 به یک طلاق به ازای هر 6.93 ازدواج رسید.

 


ستوسر گفت: تعداد طلاقها در گناباد طی سال 1393 حدود 125 مورد بود که این میزان در سال گذشته به 185 مورد افزایش یافت.

 


وی اعتیاد، دخالت اطرافیان، ازدواج اجباری، سوء ظن، خیانت و اختلاف طبقاتی را از مهمترین دلایل بروز طلاق در شهرستان گناباد برشمرد.

 


وی ادامه داد: از مجموع 207 مورد مراجعه به اورژانس اجتماعی گناباد در سال گذشته، 22 درصد را اعتیاد و مسائل و مشکلات خانوادگی ناشی از آن و بقیه را دیگر مسائل اجتماعی نظیر طلاق و اقدام به خودکشی تشکیل می دهد.
رئیس بهزیستی گناباد افزود: 26 درصد پرونده های تشکیل شده در اورژانس اجتماعی بهزیستی این شهرستان در این مدت به سازش انجامیده است.

 


مدیر آب و فاضلاب روستایی گناباد هم اسراف در مصرف آب را از مشکلات مهم این بخش ذکر کرد و گفت: در شرایطی که میانگین مصرف روزانه آب در مناطق روستایی برای هر روستایی در کشور 100 لیتر است، این رقم در مناطق روستایی گناباد 186 لیتر است.

 


محمدرضا ابراهیمی گفت: پنج درصد مشترکان در مناطق روستایی گناباد 30 درصد مجموع آب تامین شده برای این بخش را مصرف می کنند.

 


وی اظهار کرد: هر لیتر آب مصرفی 2200 ریال به مشترکان فروخته می شود در صورتی که قیمت تمام شده آن برای دولت 14 هزار و 700 ریال است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی