مشروح گزارش همایش مددکاری اجتماعی در گناباد
همایش مددکاری اجتماعی و مطالبه گری در گناباد برگزارشد

همایش شهرستانی " مددکاری اجتماعی و مطالبه گری " چهارشنبه شب باحضور مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی و جمعی از مدیران مراکز آموزش عالی در محل مرکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی شهرستان گناباد برگزارشد .

 madadkari

 

به گزارش صبح گناباد ، حمیدرضا پوریوسف چهارشنبه شب در حاشیه همایش استانی مددکاری و مطالبه گری اجتماعی در گناباد پیرامون طرح پشتیبان ازدواج برای کاهش طلاق گفت: در این چارچوب با کمک تشکلهای مردمی و مراکز غیردولتی در قالب ارائه مشاوره به افراد در آستانه ازدواج و یا اشخاصی که احتمال طلاق در سالهای ابتدای زندگی مشترک آنان وجود دارد، برای کاهش طلاق اقدام می شود.

 


مدیرکل بهزیستی خراسان افزود : به رغم اقدامهای انجام شده و کاهش 10 درصدی طلاق در خراسان رضوی طی پارسال، هنوز این پدیده به عنوان یکی از آسیبهای مهم اجتماعی مطرح است.

 


دکتر پوریوسف اعتیاد، طلاق و خشونت را آسیبهای اجتماعی مهم در این استان ذکر و بیان کرد: این اداره کل با اجرای طرحهای پیشگیرانه برای کاهش این سری معضلات اقدام می کند.

 


او همچنین  اجرای طرحهای پیشگیرانه سطوح یک تا سه را از جمله اقدامها برای پیشگیری از معضل اعتیاد ذکر کرد و گفت: با بهره گیری از توان و ظرفیت بخش خصوصی و 444 کمپ و مرکز ترک اعتیاد برای کاهش آسیبهای ناشی از اعتیاد اقدام می شود.

 


وی همچنین با انتقاد از موازی کاری برخی از دستگاههای اجرایی در مقابله با آسیبهای اجتماعی افزود: این فعالیتهای موازی اصل پیشگیری و مقابله با این آسیبها را بطور منفی تحت تاثیر قرار می دهد و موجب کاهش اثربخشی این اقدامها می شود.


مسئولین وظیفه دارند نسبت به حقوق مردم پاسخگو باشند

 


فرماندار شهرستان گناباد نیز گفت: مردم حق و حقوقی دارند و مسئولین وظیفه دارند به این حقوق بپردازند و در همین راستا اگر شهروندان مطالبه گر باشند، مسئولین پاسخگوتر خواهند بود.

 

 

وی اظهار کرد: اگر در جامعه ای بی تفاوتی نسبت به حق و حقوقات شهروندان وجود داشته باشد، مطالبه گری از بین می رود و سبب افزایش آسیب های اجتماعی می شود.

 

 

نبی پور با بیان اینکه انقلاب اسلامی بر اساس مطالبه گری اجتماعی تشکیل شده است، افزود: بسیاری از قوانین و اسناد برای احقاق حقوق مردم تبیین شده است ولی در برخی از مواقع مسئولین نتوانسته اند پاسخگویی درستی را انجام دهند.

 

 

فرماندار گناباد خواستار مطالبه گری شهروندان گنابادی از مسئولین شد و اذعان کرد: مردم باید پیگیر امورات خود و شهرستان باشند و اگر شهروندان حساسیت بیشتری به محیط اطراف خود داشته باشند بدون شک پاسخگویی مسئولین نیز بیشتر خواهد شد.

 

 

او همچنین مطالبه گری اجتماعی را سبب توسعه شهرستان دانست که باعث  افزایش پاسخگویی بهتر و شفاف تر ادارات و نهادها خواهد شد.

 

 

فرماندار گناباد نقش رسانه ها را در تبیین مطالبه گری بسیار مهم و حیاتی دانست و گفت : رسانه ها با دقت و حساسیت موضوعات مختلف را رصد می کنند و در همین راستا رسانه ها باید شهروندان را فعال تر و حساس تر نمایند تا مسئولین بهتر پاسخگو باشند.

 

 

وی ادامه داد: در مطالبه گری اجتماعی مسئولین نباید از پرسش گری ناراحت شوند چراکه مسئولینی موفق تر هستند که در خصوص مطالبات مردمی حساس تر باشند.

 

 

فرماندار گناباد درخصوص نقش مراکز آموزش عالی گناباد در مددکاری اجتماعی و مطالبه گری اجتماعی گفت: دانشگاه های گناباد با برگزاری همایش های ملی در خصوص آسیب های اجتماعی نقش موثری حتی در اسناد بالادستی ایفا نموده اند و با استمرار این حرکت باید به از تبیین های تئوریک در حوزه عمل استفاده نماییم.

 

 

دانشگاه علوم پزشکی گناباد برای اجرای طرح مددکاری اجتماعی درمراکز درمانی این شهرستان آمادگی داردرییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد ضمن اذعان به اینکه تاکنون از ظرفیت مددکاران اجتماعی به معنای واقعی در مرکز درمانی کشور استفاده نشده است ، از آمادگی دانشگاه علوم پزشکی گناباد برای  اجرای طرح مددکاری اجتماعی در بیمارستانهای این شهرستان  خبرداد .

 


دکتر احمدی با اشاره به اینکه مددکاری اجتماعی باید در سه سطح پیشگیری ، درمان  و مددکاری اجتماعی پس از ترخیص از بیمارستان اجرایی شود ، گفت  : ما آمادگی داریم تا برای اولین بار در کشور با انعقاد قرارداد ، طرح مددکاری اجتماعی را بصورت پایلوت عملیاتی کنیم

 

 

مددکاران اجتماعی میتوانند در انتقال مطالبات مردمی نقش میانجی را ایفا کنند

 

 

دکتر سید سعید حسینی دبیر کنفرانس ملی مددکاری اجتماعی ایران و مدیر گروه علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گناباد نیز گفت: در جامعه کنونی که سرعت تغییر و شکل گیری نیازهای جدید بالا می باشد، پویایی و تصمیم گیری سریع برای پاسخگویی به این نیازها و رفع آن یک الزام مهم برای حفظ سلامت اجتماعی است.

 

 

وی افزود : با پیچیده تر شدن جوامع ، سازمان های گوناگون برای پاسخگویی به نیازهای اجتماعی شکل می گیرد و مطالبات از لحاظ کمی و کیفی افزایش می یابد.

 

 

حسینی خاطرنشان کرد: اگر مکانیزم پاسخگویی به نیازهای مردم تبیین شود ولی ناکارآمد باشد، فشار بر مردم وارد می شود و در صورت استمرار فشاربه نگرانی اجتماعی و اضطراب تبدیل می شود و علاوه براین اگر پاسخ صحیح و درست به نگرانی اجتماعی داده شود سبب تغییر، رشد و پیشرفت می شود در غیراینصورت آرامی جامعه کاهش و سبب کاهش بهره وری افراد می شود و کل جامعه زیان می بیند لذا با اجرای صحیح سیاست های اجتماعی در سطح جامعه می توان اضطراب های اجتماعی را کاهش داد.

 

 

او در خصوص نقش رسانه ها در مطالبه گری اجتماعی گفت : رسانه ها نقش بسیار مهمی در شکل دهی، طرح و ابراز مطالبات اجتماعی دارد و رسانه ها از طریق اعلام مشکلات و مطالبات مردمی به مسئولین فشار وارد می نمایند.

 

 

وی مددکاران را دومین عنصر مبنایی در مطالبات اجتماعی دانست و افزود: مددکاران اجتماعی به عنوان میانجی های اجتماعی می توانند بین مدیران بالادستی و مردم ارتباط برقرار نمایند و مشکلات مردم را به مدیران منتقل نمایند.

 

برگزاری نمایشگاه تولیدات مددجویان تحت پوشش موسسه خیریه ثامن الحجج (ع) و موسسه خانه فرزندان کوثر و اجرای موسیقی زنده از جمله سایر برنامه هایی بود که در حاشیه این همایش برگزار شد .

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی