روستاي گيسور گناباد در حصار سیلاب‌های ویران کننده

gasor 93

روستای گیسور یکی از روستاهای پر جمعیت و در حال توسعه بخش پسکلوت گناباد در محاصره رودخانه‌های عظیم فصلی قرار گرفته است که هر ساله بارندگی‌های شدید موجب طغیان این رودخانه‌ها و وقوع سیل می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، اکثر سیلاب‌های فصلی از طریق رودخانه‌ها به سمت اراضی کشاورزی و آبگیرها هدایت می‌شوند، ولی گاها این سیلاب ها از کنترل خارج و موجب وارد نمودن خسارات شدید به دامداران، کشاورزان ، مسیر های ارتباطی و حتی منازل مسکونی اهالی اين روستا و روستاهاي همجوار می‌شود.

 

عضو شورای اسلامي روستاي گیسور در اين رابطه گفت: با توجه به خسارات‌های مالی وارد شده به اهالی روستا مانند تخریب چند خانه مسکونی، تلف شدن بیش از 200 راس دام و تخریب مسیرهای ارتباطی روستا، پیگیری کرده‌ایم برای جلوگیری کامل از سیلاب‌های ویران کننده و هدر رفت روان آب‌ها در فاصله کوه معروف به قله دوشاخ سدی احداث شود.

 

رضا سلطانی افزود: پس از بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌ها از طریق اداره آب شهرستان گناباد، از مسئولین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد درخواست شد تا با در اختیار قرار دادن مکان‌های مناسب برای احداث بند سارها به مردم تا حدودی از ایجاد خسارات احتمالی جلوگیری شود.

 

وي ادامه داد: بايستي هر چه سريعتر اقدامي صورت پذيرد تا از خسارات بعدي جلوگيري شود.

 

مهار آب به وسیله احداث سد یا طرح‌های آبخیزداری؟

 

مسئول آبخیزداری اداره منابع طبيعي و آبخیزداری گناباد نيز گفت: وظایف اداره منابع طبیعی و آبخیزداری جلوگیری از فرسایش خاک، جلوگیری از سیل، احیا قنوات، کنترل رسوب، حفظ خاک، احیای پوشش گیاهی و جلوگیری از هدر رفت روان آب ها و خاک های حاصل خیز منطقه می باشد.

 

حسن شاهرخی ادامه داد: برای جلوگیری سیلاب‌های دشت گیسور اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دو فاز پیش بینی شده است که فاز اول آن به مساحت 11 هزار هکتار انجام شده است و این طرح شامل قسمت بالا دست چاه پایاب ، سیاه دره بالا، سیاه دره پایین، بلاقه، گل آقا، کلاته کوره، کلاته موسی، کلاته چاه آهنی پایین، کلاته چاه آهنی بالا و قسمت سامان بیدخت که آب ریز آن به سمت گیسور می باشد.

 

وي تصریح کرد: در فاز اول یک سد خاکی به مساحت 33 هزار متر مکعب، ارتفاع هشت متر، ظرفیت 45 هزار متر مکعب و آبگیرهای متعدد احداث شده است.

 

مسئول آبخیزداری اداره منابع طبيعي و آبخیزداری گناباد افزود: فاز دوم دشت گیسور به مساحت 59 هزار هکتار به صورت پیش شناخت و همچنین پیشنهاد شبکه پخش سیل آب در مناطق بالا دست دشت گیسور به اداره کل منابع طبیعی ارائه شده است و قرار است اداره کل برای مطالعه این طرح بودجه ای در نظر گیرد تا پس از مطالعه و تخصیص اعتبار برای اجرا احداث فاز دوم آغاز شود.

 

شاهرخی در مورد مشارکت های مردمی در طرح های آبخیزداری و جلوگیری از سیلاب گفت: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد برای حضور مردم در اجرای طرح های آبخیزداری پشنهاد داده است که افراد برای ایجاد بند سار ها با نظارت اداره منابع طبیعی همكاري نمايند و تاکنون تعداد حدود 30 بندسار با مشارکت مردم و اختصاص تسهیلات کم بهره اداره جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری ایجاد شده است.

 

وي اضافه كرد: چون این طرح با نظارت و استانداردهای آبخیزداری اجرا شده است موردی از تخریب و یا شکستن بند سار گزارش نشده است.

 

مسئول آبخیزداری اداره منابع طبيعي و آبخیزداری گناباد خاطرنشان كرد: تاکنون بیش از 15 میلیارد ریال تسهیلات برای احداث بندسار به بخش مشارکت مردمی پرداخت شده است و تاکید منابع طبیعی این است که این اعتبارات ادامه پیدا کند تا مردم بتوانند در طرح های آبخیزداری شرکت کنند.

 

وي همچنين گفت: امیدواریم با اجرای فاز 2 پروژه آبخیزداری دشت گیسور از ایجاد خسارات سیلاب‌ها به دامداران، کشاورزان جلوگیری شود.

 

روستاي گيسور بيش از 1800 نفر جمعيت دارد و اكثر اهالي اين روستا به شغل كشاورزي و دامداري مشغول هستند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی