قدر دان منتقدان باشيم
مديراني كه نقد را بر نمي تابند

هرجند بسياري از مديران ، حضور منتقدان را ارج نهاده و از نقدهاي منصفانه آنان در جهت پيشبرد برنامه هاي خويش بهره مي برند ، ولي مديراني نيز هستند كه منتقد را از منظر رقيب يا دشمن مي بينند .

 naghd

 

به گزارش صبح گناباد ، جامعه شناسان  ، در كنار ابزارهاي قانوني و بازدارنده ، نظارت مردمي بر عملكرد اقشار جامعه را به عنوان " كنترل اجتماعي " مي شناسند كه در جهت اصلاح كاستيهاي اجتماع نقش مهمي ايفا ميكند .

 

آيين مقدس اسلام نيز قرنها پيش اين اصل مترقي را تحت عنوان امر به معروف و نهي از منكر به جهانيان معرفي كرده است . اصل مهمي كه در صورت توجه جدي و اجراي صحيح ، جامعه اسلامي را در جهت مدينه فاضله هدايت ميكند و ديگر نيازي به ابزارهاي خشن بازدارنده اي مثل زندان و جريمه نخواهد بود  .

 

علاوه بر اين ، دين مبين اسلام به مومنين توصيه كرده است كه " تذكر " دهند  :

وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ / ذاريات 55  ( و مومنان را تذكر ده ، زيرا تذكر و پند مومنان را سود مي بخشد )

 

 قصد نداريم در اين يادداشت وارد مضامين ريز اين بحث شويم ولي آنچه مسلم است اينكه بالندگي يك جامعه در گرو نقد منصفانه است كه البته " اخلاق نقد " نيز بايد از سوي نقد كننده و نقد شونده رعايت شود ، در غير اينصورت ،  نقد خارج از چهار چوب اخلاقي  تخريب است و اطلاق واژه " نقد " بر آن صحيح نيست .

 

نقد شونده ( كه در اين يادداشت مديران مملكت اسلامي هستند ) نيز بايد اخلاق نقد پذيري را رعايت كند . هر چند كه همه انسانها در مقابل نقد ، تحكم و نفي ، مقاومت ميكنند ، ولي اسلام به مدير جامعه اسلامي توصيه ميكند تا در مقابل نقد و ساير مصائب صبور باشد . آلت الرياسه شرح الصدر  ( امام علي ع ) صبر و شكيبايي ابزار مديريت و رياست است .

 

 برخي از مديران نيز متاسفانه در برابر همه نقدها ( اعم از منصفانه و مخرب ) جبهه ميگيرند و مقاومت كرده و با انواع ابزارها نقادان را پشيمان و اصطلاحا از صحنه بيرون ميكنند ! مسلم است اگر اين ديدگاه بر جامعه به ويژه مديران جامعه اسلامي مستولي شود ، احتمال بروز خطا بسيار افزايش مي يابد ، چرا كه هيچكس بجز پيامبران الهي و معصومين ( ع ) از خطا در امان نيست .

 

در پايان توجه همگان را به اين حديث شريف از رسول مكرم اسلام جلب ميكنيم كه المومن مرآت المومن ( مومن آينه مومن است ) پس :

 

آينه چون نقش تو بنمو دراست ، خود شكن آيينه شكستن خطاست

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی