قرآن ومساجدماوپیشگویی امیرالمومنین؟

- قرآن ومساجدماوپیشگویی امیرالمومنین؟!

آفتاب دزدی که خان شد

مدیر مسئول پایگاه خبری صبح گناباد

IMG 20200429_222606_493رضا مقیمی کاخکی متولد 1342/4/25

لیسانس پرستاری و فوق لیسانس روانشناسی

دکترای افتخاری از دانشگاه میکی موتو ژاپن

دکترای افتخاری از بنیاد بین‌المللی مدیریت

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران

ریا کار نباشیم

11757465 252

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یک سال ۳۶۵روز دارد، ۱۰۹۵بار فریاد میزند، میشنوی!؟؟

در عمق خواب صدای زنگ گوشی چنان هیجان زده ات میکند که انگار کیسه، کیسه پول به حسابت حواله کرده اند.

کلاته نشینان (روستای پچک)

رمز موفقیت وپایداری آن ها درشرایط سختِ روزگاران بوده است. برگستره جغرافیای کاخک وپچک وبراکوه، سیاهکوه، پهناور و بالابلند وبخشنده آرمیده است. این کوهستان بادره ها ورودخانه های فصلی، باچشمه ها وکاریزها وکلاته هایش، از جنوب به سوی شمال آرایش زمین شناسی دارد.

patchk1

 

بوسه بر دستانتان عبادت است

meidaan-2020-03-24 08-02-51_692949

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمعه ی امید را نشانمان بده

یک کوه و هزاران حفره

کرامت انسانها را به لنز دوربین فروختید

جاي خالي دو ركن مهم دموكراسي در حركتهاي اخير مردمي (2)

طي روزهاي گذشته حركتهايي از سوي مردم برخي از شهرهاي كشور ، تحت عنوان " نه به گراني " صورت گرفت كه جاي خالي احزاب سياسي و مطبوعات در اين حركتها را به عنوان اركان سوم و چهرارم دموكراسي ، به وضوح ميتوان ديد .

 ngo

ضرورت باز خواني انديشه هاي حضرت امام (ره)

روز چهاردهم خردادماه 1368 ، جهان اسلام بزرگ مردي را در سوگ نشست كه به حق ميتوان از او به عنوان احياگر اسلام اصيل در قرن حاضر ياد كرد ، بزرگ مردي كه با انديشه هاي سياسي خويش ، قلدران جهان را به چالش كشيد .

emam khomaini

ترمینولوژی گفتمان تغییر مدیران در گناباد

 

moghimi2


تغییر در تعریف عبارتست از حرکت از یک وضعیت به وضعیت دیگر، در فرهنگ لغت و بستر، تغییر چنین تعریف شده است:
"حاصل یک اصلاح و تبدیل با یک وضعیت متفاوت . همچنین واژه تغییردر فرهنگ لغات فارسی، چنین تعریف شده است:
"دگرگون کردن، چیزی را به شکل و حالت دیگر در آوردن" ( دهخدا ، معین و دیگران ) . در گفتمانهای دینی نیز بر اصل "تغییر " تاکید زیادی شده است بطور مثال مفهوم تغییر در قرآن کریم در چهار جا و در چهار سوره‌ی مدنی با الفاظ زیر به کار رفته است:
يُغَيًّرُنَّ» در نساء/119. «يُغَيًّرُ» در رعد/11 «يُغَيًّرُوا» در دو سوره تکرار شده است: انفال/ 53 ورعد/11. يَتَغَيَّرْ» در محمَّد/15.
علاوه بر این ، دعای معروف هنگام تحویل سال نیز صراحتا به مفهوم تغییر اشاره میکند : " حول حالنا الی احسن الحال " همانگونه که ملاحظه می فرمایید ، این واژه در اکثر منابع دینی به مفهوم تغییر و دگرگونی از یک وضعیت نا مناسب به

وضعیت مطلوب به کار رفته است ، اما تغییر همواره به معنای رشد نیست ، بلکه ممکن است باعث فساد نیز باشد ، آنجا که در آیه 30 سوره روم ، با اصطلاح " لا تبدیل لخلق الله " از آن یاد شده و مومنین از اینگونه تغییرات که باعث فساد جامعه است ، برحذر داشته شده اند .

 

اما آنچه شالوده این یادداشت مختصر را تشکیل میدهد ، بررسی محتوایی " گفتمان تغییر مدیران " است . همانگونه که قبلا اشاره کردیم ، تغییر همواره کارآمد ، اثر بخش و مثبت نیست ، بلکه چنانچه نسنجیده صورت گیرد ، احتمال آسیب و زیانهای جبران ناپذیر به شدت افزایش خواهد یافت . در این راستا ، یک مثال عامیانه شاید گره گشا باشد : راننده ای را در نظر بگیرید که همواره قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کرده و تا کنون دچار هیچ سانحه ای نشده است ، او اما ناگهان تصمیم میگیرد با حرکات نسنجیده از سمت چپ سبقت بگیرد و در نهایت ، پرتگاه و ...

 

تغییر مدیران نیز چنانچه بر مبنای اصول علمی و با رعایت اصل مهم شایسته سالاری صورت نگیرد ، آسیبهای جدی را به دنبال خواهد داشت .، چرا که در اینجا منافع ملی و همچنین سرمایه انسانی مطرح است . از سوی دیگر ، یک مدیر ناتوان ، با دانش غیر مرتبط و نا آگاه به اصول علم مدیریت نیز میتواند برای سازمان آسیب زا باشد که هدر رفت منابع ملی و سرمایه انسانی را درپی دارد . نظریه پردازان اجتماعی نیز به مفهوم تغییر ( نخبگان ) ، نگاه ویژه داشته اند که از جمله میتوان به دیدگاه " چرخش نخبگان "پار تو" اشاره کرد.

 

 ویلفردو فدریکو داماسو پارتو،جامعه شناس ، اقتصاد دان ، مهندس و فیلسوف ایتالیایی است که در حوزه های مختلف صاحب نظریه است . پارتو در شاخه‌های مختلف علوم انسانی نظریه‌پردازی کرده است ، نظریه حکومت نخبگان در علم سیاست، قانون ۸۰ و ۲۰ در علم مدیریت، و اصل بهینه پارتو در علم اقتصاد از ابداعات اوست.
پارتو به نابرابری میان انسان ها اعتقاد داشت و بر این باور بود که افراد بشر چه از نظر جسمی و چه از نظر فکری و اخلاقی با هم برابر نیستند. پارتو به شایسته ترین افراد هر گروه نام نخبه را می نهد. به این ترتیب اصطلاح نخبگان در دیدگاه پارتو هیچ گونه دلالت اخلاقی یا افتخارآمیز ندارداو خود می گوید این اصطلاح به کسانی اطلاق می شود که در هر یک از شاخه های فعالیت بشری بالاترین نمره را به دست آورده باشند.

 

 پارتو نظریه ی نخبگان را در زمینه ی دگرگونی اجتماعی مطرح کرد. او می گوید که جامعه به ناگزیر تحت چیرگی گروه کوچکی از نخبگانی است که بر مبنای نوعی مصلحت اندیشی شخصی روشنگرانه عمل می کنند. درست یا غلط بودن نخبگان و این موضوع که چه کسی حق دارد در زمره ی نخبگان باشد ، همگی پرسش های بیهوده ای هستند. اگر تمایز طبقاتی را در جامعه شناسی مارکس امری بنیادی در نظر بگیریم، بی شک در جامعه شناسی پارتو تمایز توده ها از نخبگان تمایزی قاطع است. توجه عمده ی پارتو در بحث نخبگان متوجه نخبگان حکومتی است. با توجه به سخنان بالا ممکن است اصطلاح نخبگان حکومتی را درباره ی آن کسانی به کار گیریم که بر مسندهای برگزیده ای اشتغال دارند. پارتو ، ما را از این اشتباه بر حذر می داردومیگوید :

 

.... همچنین در میان نخبگان حکومتی افرادی وجود دارند که برای سمت های سیاسی ، وزارت، سناتوری و نمایندگی محلی و غیره، به راستی شایستگی دارند و در نقطه ی مقابل آن ها بسیار کسانی قرار دارند که به این اجتماع والا راه یافته اند بی آن که شایستگی عناوین شان را داشته باشند... ثروت، خانواده یا پیوندهای اجتماعی نیز در موارد دیگر می توانند عنوان نخبگان و بویژه نخبگان حکومتی را برای اشخاصی به ارمغان آورند که به هیچ روی برای این عنوان شایستگی ندارند.

 

به این ترتیب پارتو از بیشترین حد تحرک اجتماعی و آزادی مشاغل بر روی همگان سرسختانه دفاع می کرد تا مقام های نخبه را انسان هایی پر نکنند که برای احراز آن ها از صلاحیت لازم برخوردار نیستند. او در کتاب رساله ی جامعه شناسی عمومی می نویسد که طبقه ی حاکم باید چه از نظر کیفی و چه کمی تقویت شود و به این منظور می بایست خانواده های شایسته ای از طبقات پایین به طبقه ی حاکم وارد شوند و انباشتگی عناصر پست در طبقات بالا و عناصر برتر در طبقات پایین روی ندهد. بنا بر این دو راه برای جلوگیری از عدم تعادل در بدنه ی اجتماعی و هیئت سیاسی متصور می شود و برای نیل به این منظور ، دو راهکار پیشنهاد میکند که عبارتند از : بازکردن راه های تازه در مسیرهای تحرک اجتماعی، و یا از طریق براندازی خشونت بار نخبگان حکومتی قدیمی و ناکارآمد و جایگزینی نخبگان شایسته تر به جای آن ها .

 

در ترکیب نخبگان حکومتی ، پارتو به بازمانده ها نیز توجه دارد. از نظر او در طبقه ی حاکم بایست نسبت معینی از «روباهان»، بازمانده ی تلفیق یا نوع اول، و «شیران»، بازمانده ی بقای مجموعه ها یا نوع دوم، وجود داشته باشد. اگر در چرخش نخبگان اختلالی وارد شود و حکومت به چنین ترکیبی دست نیابد، یا حکومت، به تمامی در دست کسانی که تحت نفوذ بازمانده ی بقای مجموعه ها هستند،  به دیوانسالاری فرتوت و درمانده ای بدل می شود که از هرگونه ابتکار و انطباق عاجز است و یا آن که، به تمامی در دست افرادی که تحت تاثیر بازمانده ی تلفیق هستند، رژیم ضعیفی می شود متشکل از حقوقدانان جنجالی که از هرگونه عمل قاطعانه و قدرتمندانه ناتوان است.

 

دانشمندان علم مدیریت نیز بر اصل تغییر مدیران ( چرخش نخبگان ) یا گردش نخبگان تاکید میکنند که در سالهای اخیر ، به گفتمانی در میان دولتمردان تبدیل شده است که از آن تحت عنوان " گفتمان تغییر " یاد میشود . یک باور عمومی نیز وجود دارد که معتقداست هر مدیری در چهارسال اول دوره مدیریتش ، خلاقانه عمل می کند و با انگیزه و علاقه وافر به کارش ادامه میدهد . در این چهارسال شاهد ارتقاء سطح کمی و کیفی فالیتهای آن سازمان خواهیم بود ، ولی در چهارسال دوم ، همان مدیر برنامه های سابق خویش را مرور میکند و در چهارساله سوم ، عملا هیچ برنامه جدیدی ندارد ، علاوه بر آنکه روابط ناسالمی هم احتمالا شکل میگیرد که ضوابط را تحت الشعاع قرار خواهد داد و سازمان را احتمالا درگیر چالشهای زیانباری خواهد کرد . در اینصورت چرخش مدیران یا همان گفتمان تغییر لازم و ضروری است .

 

اما این به معنای کنار گذاشتن همان مدیر نیست ، بلکه بکار گیری او در سمت مشابه ، البته در مکانی دیگر ، منشاء آثار مثبتی خواهد بود ، نکته بسیار مهمی که البته در بعضی از موارد ، بدلیل ملاحضات سیاسی ناسالم نادیده گرفته میشود .
اما در بحث تغییر مدیران ( که با جمع بندی نظریات دینی ، جامعه شناختی ، مدیریتی و روانشناختی ، هیچ شکی در اصل اجرای آن وجود ندارد )  اما در چگونگی اجرای آن ،  لازم است اصولی مورد توجه قرار گیرد تا شاهد حفظ سرمایه انسانی و ارتقاء سطح خدمات رسانی سازمانهای دولتی و حتی خصوصی باشیم  ، این اصول عبارتند از :

 


1-شایسته سالاری

مفهوم شایسته سالاری به اجمال، شناسایی، گزینش، جلب و جذب مداوم نیروها و سپس فراهم کردن زمینه‌های اعمال مدیریت حسب توانمندی‌هایشان است . در جوامعی که در آن روابط بر ضوابط و توارث بر اکتساب و توانمندی فایق است، شایسته سالاری در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. تمشیت امور به دست افراد، صرفاً بر شایستگی استوار نیست، بلکه عوامل عدیده‌ای که ذاتی و اکتسابی افراد نیست، دراین میان دخیل می‌شود.

 

در سطوح مدیریتی، چون وظایف مدیران، همانند مشاغل مجریان چندان ساختار یافته نیست، شناسایی افراد شایسته امری بسیار مشکل و پیچیده است. در بسیاری از زمینه‌ها، وضعیت کاری مدیران متأثر از عوامل مهار ناپذیر است . معمولاًمدیران از فرصت‌ها و برخورداری‌های شغلی، ‌قدرت و ثروت بهره‌مندند. در نتیجه امکان تفوق روابط بر ضوابط( و احتمالا ملاحضات سیاسی ) بیشتر است . لذا اولین و مهم‌ترین گام در شایسته سالاری، شایسته خواهی است. این موضوع ، سالهاست که در کشورهای غربی در حال پیگیری است. البته باید توجه داشت که باید اصل مهم ‌شایسته سالاری در تمامی سطوح اجرایی شده و محدود به سطح مدیران نباشد . آنچه مهم است اینکه شایسته سالاری باید از بالاترین سطح آغاز گردد. صلاح و فساد هر جامعه‌ای دردست رهبران آنهاست،‌آن چنان که امیرالمؤمنین علی علیه السلام می‌فرمایند: الناس علی دین ملوکهم.

 

شایسته سالاری موضوعی است که تصور آن موجب تصدیق آن می‌باشد. حکومت انبیاء، اولیا وصلحاء همه وهمه درهمین راستا بوده است. لذا این اصل در ادبیات دینی تأیید و تأکید شده است. پیامبر عظیم الشأن صلی الله علیه وآله در روایتی فرموده‌اند: « من استعمل عاملا من المسلمین و هو یعلم ان فیهم من هو اولی بذلک منه و اعلم بکتاب الله و سنة نبیه فقد خان الله و رسوله وجمیع المسلمین » اگر فردی، مسلمانی را  برای کارهای حکومت منصوب نماید و بداند که در جامعه فردی لایق‌تر و عالم تر از او به دین وجود دارد، همانا به خداوند و رسول او و بر همه مسلمین  خیانت کرده است.
در جامعه امروز ما، اساساً انقلاب اسلامی و حرکت عظیم دینی مردم برای محو حکومت طاغوت و استقرار حکومت صالحان بوده است. این خود مؤید شایسته‌خواهی در سطح جامعه و اقشار مختلف مردم می‌باشد. همچنین دربیانات امام رحمه الله علیه و مقام معظم رهبری ارشاداتی در این زمینه به کرات صورت گرفته است که در آنجا به معیارهای کارگزاران شایسته و … نیز اشاره شده است.

 

نهایتاً اینکه یکی از مهمترین شعارهای ریاست محترم جمهور در طول چند سال اخیر، پرداختن به اصل شایسته سالاری است. اصل ثبات مدیریتها و کمترین تغییر نیز از شعارهایی بود که با نقد و رد  " تغییرات اتوبوسی " توسط دولتمردان فعلی مورد تاکید قرار  گرفت ولی البته در برخی از موارد شاهد هستیم که سلایق سیاسی بر کارآمدی و شایستگی می چربد و چه بسا مدیران کارآمدی که یا اصلا بکار گرفته نمیشوند و یا بدلیل گرایش سیاسی شان منزوی میشوند .

 

در بحث تاثیر گرایشهای سیاسی بر تغییر مدیران ، ذکر نکاتی برای تبیین بهتر موضوع ضروری به نظر میرسد ، اول آنکه وابستگان به جریانهای معاند و برانداز هیچ سهمی در اداره هیچ یک از کشورهای جهان ندارند ، به این معنا که بکارگیری یک تروریست وابسته به داعش یا القاعده در آمریکا و یا کشورهای اروپایی منطقی نیست و در کشور ایران نیز کسانیکه رسما در پی براندازی اصل نظام اسلامی هستند ، قطعا در پستهای مدیریتی بکارگیری نمیشوند .

 

ثانیا در ممالکی که دموکراسی نهادینه شده و احزاب سیاسی ( به معنای واقعی ) فعالیت میکنند ، هر حزبی که در مبارزات انتخاباتی به پیروزی میرسد ، حق دارد تا هواران خویش را بکار گمارد ( البته این به معنای توزیع قدرت در بین همفکران و حذف نیروهای توانمند غیر همسو نیست ) ، اما آیا در ایران نیز احزاب سیاسی قدرتمند وجود دارد ؟ قطعا پاسخ به این سئوال مثبت نیست چرا که هیچیک از تشکلهای سیاسی موجود در ایران ، حزب نیستند بلکه باندهای قدرتی هستند که از بالا به پایین شکل گرفته اند .

 

این در حالیست که احزاب واقعی دارای اساسنامه ، مرامنامه و برنامه ثابت و مشخص زمان بندی شده برای اداره کشور هستند . در اینگونه احزاب ، دفاتر عضو گیری در جای جای مملکت فعالیت کرده و با ارائه برنامه هایشان به عضو گیری پرداخته و درنهایت کنگره های استانی و کشوری نمایندگان مردم برای برای مدیریت حزب مشخص میکنند ، این در حالیست که در کشور ایران شما میتوانید با عده ای از همفکران خویش به وزارت کشور مراجعه و تقاضای تاسیس حزب نمایید .
در نبود احزاب قدرتمند ، دو جریان عمده سیاسی شکل گرفته است که از آنها تحت عنوان " جناح چپ و جناح راست " یاد میشود . هردو جناح چپ وراست ، از جمله جریانهای سیاسی داخل نظام محسوب شده و هیچ منعی برای فعالیت سیاسی ندارند .

 

رفتارهای سیاسی هردو جناح ( با شدت و ضعف ) نشان داده است که در اجرایی کردن گفتمان تغییر ، هیجانات سیاسی مانع شایسته گزینی شده است . البته بعضی جریانهای سیاسی شعار فراجناحی داده ولی عملا بشدت سیاسی کاری کرده اند !

 

بنابراین وقتی که التهابات سیاسی و هیجانات ناشی از آن بر منطق و کارآمدی تفوق می یابد ، قطعا شایسته گزینی و شایسته سالاری شعاری بیش نیست و نتیجه ای جز هدردادن منابع ملی نخواهد داشت .

 

   2- نخبه پروری

انسانها توانمندیهای بالقوه ای دارندکه لازم است در جریان فعالیت کشف شوند . یک مثل معروف ایرانی میگوید ، تا مرد سخن نگفته باشد ، علم و هنرش نهفته باشد . همچنین دانشمندان علم مدیریت نیز معتقدند که انسانها مشابه کوههای یخ شناور هستند ، یعنی چهارپنچم ظاهرآنها ، زیر آب قرار گرفته و غیرقابل رویت است و در وضعیت عادی ، فقط یک پنجم استعدادهای افراد قابل رویت است .

 

از سوی دیگر ، نیاکان ما معتقد بوده اند که قبل از قطع یک درخت کهنسال ، باید نهالی در مجاورت آن کاشت و شاخه های زاید آنرا هرس کرد و سپس درخت کهنسال را از بین برد . به عبارت دیگر ، سیستم اداری مملکت باید بگونه ای باشد که مدیران موظف باشند نسبت به شناسایی و پرورش نیروهای جوان مستعد تلاش نمایند که البته بدلایل عدیده ، در اکثر مواقع نادیده انگاشته میشود .

 


3- بومی گزینی

نیروهای بومی بدلیل شناخت کافی از فرهنگ مردم و جغرافیای حوزه ماموریت خویش کارآمد تر از مدیران غیر بومی هستند ، همچنین امکان شناخت ضعفها و قوتهای آنان ، بدلیل سالها سکونت و فعالیت در حوزه ماموریتی خویش ، بسیار ساده تر از نیروهایی است که از سایر نقاط جذب پستهای مدیریتی میشوند . بنابراین در صورت شناخت و پرورش استعدادهای مدیریتی بومی ، از پدیده " مدیریتهای پروازی " و اصطلاحا " کنترل از راه دور " نیز جلوگیری خواهد شد .
متاسفانه در سالهای اخیر شاهد گسترش روند بکارگیری نیروهای غیر بومی در پستهای مدیریتی شهرستان هستیم که این امر باعث دلسردی و احتمالا مهاجرت نخبگان از شهرستان میشود ، در حالیکه نیروهای مهاجر گنابادی که در سایر شهرستانها بکارگیری شده اند ، از عملکرد بسیار مطلوبی برخوردار بوده اند .

 

 

کدام مدیران ، سرمایه را از گناباد روانه کلانشهرها میکنند ؟ (2)

یکی از ارکان و بدیهیات توسعه اقتصادی ، گردش نقدینگی است ، این در حالیست که فقدان نظارت کافی از سوی برخی از مدیران ، باعث گسیل سرمایه از گناباد به سمت کلانشهرها شده است .

 

 farare-sarmaya

دراهمیت آنچه ازدست رفت / اهمیت منطقه ویژه اقتصادی گنابادچه بود ؟

منطقه ویژه اقتصادی علاوه بر امکان جذب سرمایه های خارجی و داخلی ، در امر ایجاد اشتغال پایدار و آغاز مهاجرت معکوس و در نتیجه رونق اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی گناباد میشد ، به ویژه آنکه مبادلات بازرگانی آنها با خارج از کشور و یا با سایر مناطق آزاد و ویژه، از حقوق گمرکی، سود بازرگانی و کلیه عوارض ورود و صدور تحت هر عنوان معاف میباشد

 saderat

چگونه چنین باشیم ؟ (2)

در تب و تاب انتخابات اخیر در حوزه ی گناباد و بجستان، رفتارهای اجتماعی شکل گرفت که در جامعه ی کوچک ما که نمادی از جامعه ی ملی است، اگر بدان توجه نشود، خسارت های جبران ناپذیری را متوجه ما خواهد کرد.

 

 

jamea

دورباطل/وقتیکه سلامتی را برای پول و پول را برای سلامتی هزینه میکنیم

یکی از رفتارهای جامعه ایرانی که باید توسط اندیشمندان مورد توجه و واکاوی قرار گیرد آن است که اکثریت جمعیت فعال ، بیش از توان جسمی و روانی خویش تلاش میکنند که این مهم ، آسیبهای جدی جسمی و روانی بدنبال دارد

dorbatel

آبهاي موقوفه شرب مردم گناباد كجا ميرود ؟ (2)

در حاليكه ادامه گرم شدن زمين و افت سطح آبهاي زير زميني در اثر خشكساليهاي مكرر و برداشتهاي بي رويه ، موضوع تامين آب شرب مردم به دغدغه جدي سياستگزاران تبديل شده است ، آبهاي شرب موقوفه اما در مسيرهايي غير از نيت واقفان مصرف ميشود .

 abanbar

اولين ايده اي كه در گناباد شكست خورد + تصاوير

قرار بود با اجراي اين طرح ، توانمنديهاي گناباد به مسافرين نوروزي معرفي شود و از سوي ديگر ، همشهريان بتوانند با عرضه محصولات خويش درآمد سرشاري نيز كسب كنند ، اما اينگونه نشد .

 j1

كدام باور فرهنگي مانع توسعه گناباد است ؟

توسعه ( فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي )  بدون توجه به اثر بخشي باورهاي فرهنگي بر ابعاد مختلف توسعه امكان پذير نيست . در اين ميان اما برخي باورهاي غلط مانع توسعه ميشود .

 moghimi1

مديراني كه نقد را بر نمي تابند

هرجند بسياري از مديران ، حضور منتقدان را ارج نهاده و از نقدهاي منصفانه آنان در جهت پيشبرد برنامه هاي خويش بهره مي برند ، ولي مديراني نيز هستند كه منتقد را از منظر رقيب يا دشمن مي بينند .

 naghd

چرا سينما را هنر هفتم ناميده اند ؟

واژه هنر در پارسی میانه به شکل هونر بوده که از دو پاره هو (خوب)+ نر (مرد) تشکیل یافته و در جامعه مرد سالار ایران همانگونه که دلاوری را "مردانگی" و ایستادگی را "پایمردی" نام گذارده‌اند خلاقیت والا را نیز هونر ("خوبمردی") نامیده اند. البته این روند در بیشتر زبان‌های گیتی بچشم می‌خورد و در جوامع نوین این گونه واژه‌ها بار جنسیتگرای پیشین خود را از دست داده و برای مفاهیمی معتدل و خنثی بکار می‌روند.

cinema

کوتوله فکري ،سياسي و مديريتي

کوتوله هاي فکري

سلسله مقالاتي تحت عنوان کوتوله فکري ،سياسي و مديريتي به تجزيه وتحليل اخبار نابساماني هاي اقتصادي،اجتماعي،فرهنگي،سياسي و. . .درحوزه هاي مختلف زندگي اجتماعي درسطح منطقه اي وملي با هدف ارتقاء سطح فرهنگ عمومي مي پردازد .اميداست باتشريک مساعي ومشارکت گسترده شماعزيزان در اين سلسله مباحث بتوانيم با کمک همديگر انديشه وفرهنگ نقدو نقد پذيري رادرجامعه ارتقاء ببخشيم که نتيجه آن تحول درنگاه آحاد مردم به مسائل ومشکلات پيراموني ونهايتاً امر به معروف ونهي از منکر مي باشد واصلاح امور مردم پي آمد آن خواهد بود انشا الله.

چند ماهي است که هر ازگاهي خبري ازاعتراض دامداران ودست اندرکاران آن در رابطه با يارانه پرداختي به دامداران توليد کننده شير درسايت هاي خبري شهرستان منتشر مي شود. حال با توجه به اين نابساماني واين يک مشکل از ، هزاران مشکل مردم، به تحليل ريشه اين مشکل از منظري ديگر مي پردازم.

روزي از روزها يکنفري باکمان اره درحال بريدن قفل مغازه اي بود.بنده خدائي ساده انديش از آنجا مي گذشت .پرسيد آيا شما درحال چه کاري هستيد .؟جواب داد .دارم باکمانچه آهنگ مي نوازم.! بنده خداي ساده انديش گفت :اين چگونه آهنگيست که صدايش به گوش نمي رسد.؟جواب داد.صداي اين آهنگ فردا شنيده مي شود.

وضع موجود ما بي شباهت به مثال بالا نيست .اين يک اصل است که، گندم ازگندم برويد جو زجو. ما نتيجه گذشته ها وگذشتگان هستيم . وضع نابسامان امروزما نتيجه تصميم گيري وبرنامه ريزيهاي غلط گذشته است . روزي که برنامه ريزان وطراحان ، براي طراحي محورهاي توسعه شهرستان گناباد برنامه ريزي مي کردند .اصولاً، به مزيت هاي منطقه ما توجه نکردند وشروع به توسعه دامداري سنگين نمودند وآنهم از نوع شيري.! يکنفر از آقايان مديران وبرنامه ريزان يکي دو دهه گذشته درفرمانداري وجهاد کشاورزي گناباد بيايد وبه اين سوال ما جواب بدهد که، شهرستان گناباد چه مزيتي اعم از مزيت نسبي يا مزيت مطلق در دامپروري وخصوصاً دامداري صنعتي سنگين دارد؟ که شما آقايان به اصطلاح کارشناس؛ سرمايه وجواني يک نسل ازمردم زحمتکش ونجيب گناباد را هدر داديد وحالا به جائي رسيده ايم که بايستي تمام علوفه ونهاده هاي دامپروري اعم از کاه وجو ، ذرت، سبوس ،کنجاله سويا و . . . را براي تهيه خوراک دام از نقاط ديگر بياوريم وشير توليد کنيم و درنقطه سربه سر هم نباشيم وزيان بدهيم . آيا توليد علوفه وخصوصاً کاه توليدي شهرستان جوابگوي چند وعده چند ده هزار دام سنگين موجود درگناباد را دارد آيا مي توانيد، فقط نياز يک هفته دامداران منطقه را ازتوليدات کشاورزي منطقه گناباد تامين نمائيد؟ شايد درجواب بگوئيد ،ما درشرايط ترسالي ودوراني اين طراحي راانجام داده ايم که توليدات کشاورزي منطقه خوب بوده است. اين دليل شما هم قابل قبول نيست ومردود است. چونکه درشرايط ايده آل هم تمام توليدات کشاورزي منطقه جوابگوي يکماه مصرف دام هاي ما رانداشته است. از اين هم که بگذريم ،تازه مشکل حادتر ومهمتر ازاين موضوع بازاريابي وفروش محصول خام يعني شير مي باشد؛ محصول عمده اين صنعت يعني 75٪ شير توليدي را به صورت خام وفراوري نشده به نقاط ديگر کشور مي بريم وبعد از چندين ماه پول آن رابامنت به توليد کننده ما مي دهند . آيا اين جهت گيري و وانتخاب درست بوده است .شما ازاين خبط ها واشتباهات فاحش دراين حوزه ها کم نداريد. مثلاً مرغداري ها و. . . هم از اين قاعده مستثني نيستند آيا دادن مجوز هزاران دامداري کوچک وبزرگ ومرغداري و. . . درمنطقه اي که هيچ مزيتي دراين امور نداشته وندارد درست بوده است ؟

جناب مدير بي کفايت چسپيده به ميز وآقاي به اصطلاح کارشناس، چرا وضع چنين است؟ بسياري ازشماآقايان که عنوان مدير ،رئيس و کارشناس ارشد وغيره را يدک مي کشيد ، ولي گويا اطلاعات بين رشته اي تان در حدآبپاش به پائين است. اکثريت قاطع شما، فقط به فکر روز را شب کردن وايجادسابقه خدمت براي خود وآخر ماه ،گرفتن حقوقهاي مفت چند ميلوني هستيد.شمااصلاً به بدبختي توليد کننده بي پناه در هيچ صنعت ودرهيچ حوزه اقتصادي توجهي داريد.؟ شما چه مي دانيدکه ،براي آوردن يک ريال سرمايه غيربومي به منطقه گنابادمسئولين تراز اول شهرستان درادوار مختلف؛ هزاران منت کشي وخواري وذلت را به جان خريده اند تا سرمايه گذار وسرمايه اي را به منطقه بياورند ولي شمائيکه عملکردتان شترمرغ صفتانه است ونه مدبرانه ودراندازه هاي جمهوري اسلامي، در ادارات وسازمانهاي مختلف ،که فهرست بلند بالائي ازنام هاي بي مسما را اختيار کرده ايد چرا با عملکرد غير مسئولانه، سرمايه گذار وسرمايه هاي بومي رافراري مي دهيد.شما کار رابجائي رسانده ايد که همه سرمايه گذاران بومي گناباد به فکر سرمايه گذاري درهمه نقاط کشورهستند؛ الاگناباد. شماکوتوله هاي سياسي ومديريتي وکارشناسي درزمان گذشته ودرحال حاضر با ندانم کاري هاي خود ذهنيت مردم گناباد را براي کارهاي مشارکتي وسهامي خراب کرده ايد. شما بي کفايت هاي نان به نرخ روز خور، کار را به آنجا رسانده ايد که اعتماد عمومي مردم رانسبت به هرگونه کارمفيد وتوليدي ومناسب به حال مردم ومملکت سلب نموده ايد. چرا پروژه هاي راهبردي شهرستان گناباد مثل سيمان وکاشي و . . .که مواد اوليه آن به وفور درمنطقه موجود است وبازار هدف محصولات توليدي اين صنايع درداخل وخارج کشور به راحتي دردسترس است ، بايستي بدون سرمايه گذار باقي بماند،چرا؟

چرا نمي توانيم 10درصد مردم منطقه رابراي سرمايه گذاري مشارکتي وسهامي دراين طرح ها کليدي وسرنوشت ساز بسيج کنيم . بخش اعظم وضع موجود ناشي از عملکرد غلط شما درگذشته بوده وهست . بطور مثال درحوزه مشکلات مالياتي ،شما کارگزاران مالياتي چقدر به نقاط ضعف سيستم خود آشنائي داريد وچرا به دنبال رفع عيوب ونقايص عملکرد سيستم خود نيستيد. اگر شما از يک دانش آموز ابتدائي که درسش رابه خوبي فراگرفته باشد، بپرسيدکه ، مثلاً چرا تعداد موشهاي اين منطقه زياد تراز حد معمول است ؟درجواب خواهد گفت .ياگربه هاي اين منطقه همگي مرده اند ويا اينکه گربه ها با موش ها ساخت وپاخت کرده اند! ويا. . .

◊ عدم شناسائي موديان مالياتي که دراقتصاد زيرزميني وبه اصطلاح زيرپله اي فعاليت مي کنند .

◊ فرارمالياتي اکثريت موديان بخش هاي انگلي اقتصاد،مانند دلالي، واسطه گري،سفته بازي، وکارهاي خدماتي غير مفيد اقتصادي.

◊ نگرفتن ماليات کافي ومتناسب از برخي موديان درصنوفي که درآمدهاي ميلياردي دارند وباحيله ها وترفندهاي مختلف از پرداخت ماليات متناسب خود فرارمي کنند.

ادامه مطلب درآينده

چه كسي خلاق است ؟

خلاقیت یعنی توانایی تولید ایده‌ها و راه‌حلهای متعدد، جدید و مناسب برای حل مسائل و مشکلات

 

khallagh

 

كاش من هم يك افغاني بودم

خبری درسایت تسنیم نظرم را به خود جلب کرد وان هم بخشنامه صادره در آموزش وپرورش خراسان رضوی در موردعدم دریافت شهریه از دانش اموزان اتباع افغانی بود.

afghan student

 

مدرس از ديدگاه يك هنرمند گنابادي

پوريا پدرام ، عكاس و هنرمند گنابادي اخيرا فايلي حاوير تصاويري بسيار زيبا از آرامگاه شهيد مدرس ارسال كرده است كه به شرح زير تقديم ميگردد . براي اين هنرمند گرامي آرزوي موفقيت داريم

 

moarres1


تصوير شماره 1- پورياپدرام

 

 

modarres2

 

تصوير شماره 2- پوريا پدرام

 

modarres3

 

تصوير شماره 3- پوريا پدرام

 

modarres4

 

تصوير شماره 4- پوريا پدرام

 

modarres5

 

تصوير شماره 5- پوريا پدرام

 

modarres6

 

تصوير شماره 6- پوريا پدرام
ايكاش هميشه رمضان بود (2)

ماه مبارك رمضان تمام شد ولي كاش ره توشه هاي اجتماعي اين ماه پرفيض همواره همراهمان باشد . ره توشه پر بركتي كه حداقل يكسال انسان را بيمه ميكند .

 

ramazan

 

آخرين نفسهاي بادگير

 

 

آخرين نفسهاي بادگير

 

badgir

 

چگونه از ماهی قرمز سفره هفت‌سین نگهداری کنیم؟

ايرانيها حق دارند به آمريكا اعتماد نكنند

بررسي تاريخ صد ساله اخير ايران نشانگر مداخلات گسترده قدرتهاي خارجي از جمله انگلستان ، روسيه و آمريكاست . نقش آمريكا اما پس از روي كار آمدن محمدرضا پهلوي پررنگتر شد .

marg-bar-amrica

افسوس كه درد كودكان حادثه ديده را نديده اي

كت و شلوار شيك بپوشيد كارتان زودتر انجام مي شود

edaratاگر مربي خود را اصلاح كند ، شايد ديگر نيازي به تربيت مربي نباشد ، سيره عملي كافيست.

وقتي كه حق با رفتگرهاست !

يكي از اقشاريكه واقعا گمنام مانده اند ، رفتگرها يا همان سپورهاي شهرداريند . تلاشگرانيكه شهري زيبا و عاري از هر گونه پيرايه را به ارمغان مي آورند اما با ورود شركتهاي نظافتي واسطه اي هم حق رفتگرها تضييع شده و هم در حق مردم ظلم ميشود .

roftgar

25 رکورد جهانی شیطان !


   

ركوردهاي شيطان


 شيطان، نخستين كسى بود كه بعضى كارها را مرتكب شد و پيش از او كسى آنها را انجام نداده بود. و آنها از اين قرارند:

1- اولين كسى كه قياس نمود و خود را از حضرت آدم عليه السلام برتر و بالاتر دانست و گفت : من از آتشم و او از خاك در حالى كه آتش از خاك بالاتر است .

2- اولين كسى كه در پيشگاه با عظمت الهى تكبر نمود و به دستور خالق خود عمل نكرد.

 3- اولين كسى كه كه معصيت و نافرمانى خدا را كرد و آشكارا با او مخالفت نمود.

4- اولين كسى كه به دروغ گفت : خدا گفته از اين درخت نخوريد، چون درخت جاويد است و اگر كسى از آن بخورد تا ابد زنده مى ماند و با خدا شريك مى شود.

5-  اولين كسى كه كه قسم به دروغ خورد و گفت : من شما را نصيحت مى كنم .

6-  شيطان اولين كسى است كه صورت هاى مجسمه و بت را ساخت

 7- اولين كسى كه نماز خواند و يك ركعت آن چهار هزار سال طول كشيد.

 8- اولين كسى كه كه غنا و آواز خواند ، همان زمانى كه آدم عليه السلام از درخت نهى شده خورد.

 9- اولين كسى كه نوحه خواند و گريست ؛ چون او را به زمين فرستادند، به ياد بهشت و نعمتهاى آن نوحه و گريه كرد.

 10- اولين كسى كه لواط كرد آنگاه كه به ميان قوم لوط آمد.

 11 - اولين كسى كه دستور ساختن منجنيق را داد تا حضرت ابراهيم عليه السلام را با آن در آتش اندازند.

 12- اولين كسى كه دستور ساختن نوره را در زمان حضرت سليمان داد ، براى اين كه موهاى اضافى پاى بلقيس پادشاه سبا را از بين ببرند.

13-  اولين كسى كه دستور ساختن شيشه را داد تا حضرت سليمان عليه السلام آن را روى خندق گذارد و بلقيس را آزمايش كند.

 14- اولين كسى كه عبادت و بندگى او ، فرشتگان را به تعجب در آورد

15-  اولين كسى كه به خداى خود اعتراض كرد.

 16- اولين كسى كه شبيه شدن به ديگران را مطرح و مردم را به آن تشويق كرد.

 17- اولين كسى كه كه سحر و جادو كرد و آن دو را به مردم ياد داد.

 18- اولين كسى كه براى زيبايى ، زلف گذاشت .

19-  اولين كسى كه نقاشى كرد و چهره كشيد.

 20- اولين كسى كه آتش حسدش شعله ور شد.

 21- اولين كسى كه به ناحق مخاصمه و جدال كرد.

22- اولين كسى كه خداى تعالى به او لعنت نمود و از ناراحتى فرياد كشيد.

23-  اولين كسى كه به خدا كفر ورزيد.

24-  اولين كسى كه گريه دروغى نمود.

25-  اولين كسى كه عبادت و خلقت خود را ستود.

مراقب كليدتون باشين

«مراقب كليدتون باشين» تا حالا پشت در گير كردين؟ فكر مي كنم واسۀ همه‎مون كم و بيش اين اتفاق افتاده باشه كه به سمت خونه يا محل كارمون راه افتاديم اما تا رسيديم جلوي در و خواستيم كه در رو باز كنيم، ديديم كه اي دل غافل، كليدمون رو با خودمون نياورديم! هي اين جيب و اون جيب رو گشتيم و محتويات كيف رو زير و رو كرديم و در نهايت ديديم كه خبري از كليد نيست كه نيست.

هنوز هم احساس ها زنده اند

برای اولین بار در شهرستان یک شرکت تهرانی اسپانسر یکی از تیم های شهرستان شد.

پزشکی رازی گناباد کجاست ؟


 

معرفی فروشگاه تجهیزات پزشکی رازی گناباد

 

این فروشگاه که در حال حاضر بزرگترین مرکزعرضه تجهیزات پزشکی ، شیمیایی ، ارتوپدی ، توانبخشی وزیبایی لاغری در جنوب خراسان رضوی است در سال 1374 با هدف خدمت رسانی به همشهریان گناباد ، بجستان و سایر شهرستانهای مجاور راه اندازی شد.

از مهم ترین اقدامات این موسسه میتوان به تامین بیش از نود درصد اقلام مورد نیاز برای جراحی بیمارانی که در اثر زلزله ویرانگر قاین به گناباد اعزام میشدند اشاره کرد علاوه بر آن این موسسه توانسته است تا کنون بخش عمده ای از نیازهای مراکز بیمارستانی ، صنعتی و آموزشی گناباد را تامین نماید.

 

تفاوت ما با مراکز مشابه ، کیفیت بالا و قیمت عادلانه بعلاوه گارانتی معتبر همراه با

سرو.یس دهی فنی در داخل شهرستان است . شما میتوانید دستگاههای ترد میل ( دو

ثابت ) مارا  با اقساط دلخواه خریداری کنید و در صورت خرید نقدی از تخفیف ویژه برخوردار شوید


پسر بچه و میخ ها

 پسر بچه و میخ ها

ارسال پيام كوتاه انبوه تبليغاتي

sms

آيا مي دانيد ارسال پيامك بهترين ، مؤثر ترين و كم هزينه ترين روش تبليغات است؟
آیا می دانید بر اساس آخرین تحقیقات ۹۵% پیامک های تبلیغاتی خوانده می شوند!
آيا مي دانيد مخاطب شما مستقیم و بدون واسطه پیام شما را دریافت می کند؟
آيا مي دانيد تبلیغات را می توان در فاصله زمانی کوتاهی به تعداد زیادی از مشترکین ارسال نمود؟
آيا مي دانيد تبلیغات با این روش تاثیر گذاری بالایی نسبت به سایر روشها دارد؟
آيا مي دانيد شما در هر شهري كه بخواهيد مي توانيد به راحتي تبليغات كنيد؟


شركت خدمات كامپيوتري سلام رايانه با داشتن سامانه ارسال پيامك ، اين كار را با كم ترين هزينه براي شما انجام مي دهد.


ايجاد پنل كاربري ارسال پيامك با امكانات ويژه

براي مؤسسات ، ادارات ، مدارس ، مهدهاي كودك ، شركت ها و غيره


ساير خدمات ما:

ارسال پيام كوتاه انبوه تبليغاتي با قيمت مناسب

تايپ و تكثير (آگهي ترحيم ، ابراز همدردي ، پايان نامه و... )

 

انجام تبليغات اينترنتي ، ثبت نام اينترنتي ، تحقيقات اينترنتي و ...

مشاور و مجري تبليغات

صحافي

طراحي و چاپ انواع كارت ويزيت ، پوستر ، بروشور ، پمفلت ، برچسب ، تراكت و غيره

طراحی وب سایت و خرید هاست و ثبت دامنه

 

نشاني : گناباد ، سه راهی بجستان ، نبش خیابان حافظ ، کافی نت نارنج


تلفن: 8875 5725-051   ،   4892 990 0936   ،   4942 934 0915               

مديريت: محمدي